Najít kamarády
zažít dobrodružství

Chcete, aby vaše dítě jelo na tábor s kamarády, které zná? I v novém pololetí je možné se přihlásit do skautského oddílu!

26. 1. 2017 Vše

Je pro vás důležité, aby vaše dítě jelo v létě na tábor s vedoucími, kterým důvěř

Chcete, aby vaše dítě jelo na tábor s kamarády, které zná? I v novém pololetí je možné se přihlásit do skautského oddílu!

Autor: Marek Pitaš - Medvěd

Je pro vás důležité, aby vaše dítě jelo v létě na tábor s vedoucími, kterým důvěřujete a s kamarády, které zná? Je nejvyšší čas najít mu skautský oddíl! Nejen v září se začátkem školního roku, ale také v pololetí je možné začít se skautingem. Na holky a kluky tu čekají dobrodružství v podobě her, soutěží či netradičních sportů a pravidelných výletů do přírody.

Skauting je prověřený generacemi, ale zároveň reaguje na trendy v moderním vzdělávání. Pro každou věkovou kategorii jsou vypracovány programy, které malé holky a kluky celostně rozvíjejí. „Ve skautském prostředí se holky a kluci o sebe naučí postarat, vycházet a spolupracovat s ostatními dětmi. Tráví svůj volný čas v bezpečném prostředí a získají mnoho dovedností,“ doplňuje skautská vedoucí Markéta Holečková.

Skautský oddíl dítěti pomůže dorůst v sebevědomého člověka, který snáz najde své místo ve společnosti. Na rozdíl od kroužků zaměřených na výkon nebo na jednu konkrétní činnost totiž poskytuje prostředí, které je schopné přijmout jakékoliv dítě – ať má mimořádný talent nebo je plaché či trochu nemotorné. Dokáže vyzdvihnout jeho silné stránky a nabídne mu příležitost celostního rozvoje v partě kamarádů. Děti se tak učí, že je přirozené v jedné věci vynikat a v jiné nechat vyniknout ostatní a nemít komplexy. Prostředí skautského oddílu navíc není selektivní, jak jsme od malička zvyklí ve školce a škole – v oddíle se potkávají holky a kluci různého věku a ti menší se mohou od starších mnoho věcí naučit přirozenou cestou, starší naopak nenuceně přejímají zodpovědnost nejen za sebe, ale i za mladší kamarády.

Stejně jako v průběhu roku ve skautském oddíle se i na táboře učí samostatnosti, spolupráci v partě kamarádů, orientaci v přírodě či třeba vaření. Průměrná délka skautských táborů je 14 dní, najdou se však i tábory, na kterých stráví děti v přírodě tři týdny nebo i měsíc. Většinou se jedná o tábory s podsadovými stany nebo indiánskými tee-pee. „Skautské tábory schvaluji. Dítě je zpravidla členem oddílu, takže na táboře zažívá podobné věci, jako v průběhu roku a jednotlivé účastníky, děti i vedoucí zná. Je to vhodná volba, zejména jede-li dítě na tábor poprvé,“ dodává doc. PhDr. Jan Lašek, CSc., vedoucí Katedry pedagogiky a psychologie Univerzity Hradec Králové.

Skautské tábory jsou nekomerční a vedoucí na těchto táborech působí jako dobrovolníci, přípravě a pobytu na nich často věnují svou vlastní dovolenou. Vedoucí skautských oddílů zároveň musí mít složené vůdcovské zkoušky, které představují zvládnutí oborů jako je pedagogika, psychologie, právo, zdravověda, metodika, tělovýchova a další, a které jsou akreditované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Bez této kvalifikace nelze vést oddíl ani uspořádat skautský tábor.

Pokud hledáte pro své dítě činnost, která jej bude nejen bavit, ale také rozvíjet, podívejte se po nejbližším skautském oddíle – pomůže vám k tomu mapa skautských oddílů, kterých jsou po celé zemi více než dva tisíce.