50 věcí, které by dítě mělo zažít do 12 let věku

27. 9. 2016 Vše

Britská organizace The National Trust, která se zabývá ochranou přírody a památek, sestavila seznam 50 věcí, které by Vaše dítě mělo zažít před dosažením 12 let věku. A všechny z těchto věcí lze zažít ve skautu!

50 věcí, které by dítě mělo zažít do 12 let věku

Stáhněte si seznam, vytiskněte a vyplňujte při každém výletě v přírodě

S připraveným seznamem si můžete doplňovat vlastní dobrodružství, které vaše dítě považuje za důležité. A může k nim i něco přikreslit. Navíc si kromě vzpomínek na uplynulá dobrodružství budete moct jednoduše naplánovat další výlety do přírody!

Seznam stáhnete zde, případně si jej můžete prohlédnout níže.

Pokud chcete mít jistotu, že dítě stihne do 12 let vše, nezapomeňte najít dítěti nejbližší oddíl na www.skaut.cz/pridejte-se.

Podrobně: podívejte se na bližší popis některých aktivit

1. Vylézt na strom

2. Skutálet se z velkého kopce

3. Stanovat v přírodě

4. Postavit si přístřešek

5. Házet žabky

6. Běhat venku v dešti
    Jak ukázalo tak populární video domažlických Ještěrek, děti si v dešti mohou užít spoustu zábavy! Jen pozor na nachlazení: v pravou chvíli usušit a do tepla.

7. Pouštět draka

8. Chytit rybu do sítě
    Chytání akvarijních rybek se nepočítá!

9. Utrhnout jablko přímo ze stromu a sníst

10. Hrát kaštany (nebo třeba cvrnkat kuličky)
    Kaštany (anglicky conkers) mají jednoduchá pravidla: jeden hráč nehybně drží provázek s kaštanem, ten druhý se se svým kaštanem na provázku snaží trefit kaštan spoluhráče. Tradiční britská hra, ke které potřebujete 2 kaštany s dírou skrz a dva provázky s uzlíkem na konci. A nebo si můžete cvrnknout českou klasiku: kuličky.

11. Vyrazit na dlouhou cestu na kole

12. Vyznačit ostatním dětem trasu klacíky

13. Udělat bábovičku z bahna nebo písku

14. Udělat hráz na potoce

15. Hrát si ve sněhu

16. Uvít věnec ze sedmikrásek

17. Uspořádat šnečí závod

18. Namalovat něco opravdu “divokého”
    Co kdyby Vaše dítě bylo novodobým Pablem Picassem? Odložte omalovánky, nechte mu volnou ruku a uvidíte, co se stane.

19. Hrát Púovy klacíky
    Pamatujete Medvídka Púa? A pamatujete Púovy klacíky? Dva hráči vhodí vlastní klacík z mostu do řeky a ten, čí klacík vyplave na hladinu dříve, je vítěz.

20. Skákat do vln

21. Sbírat divoké ostružiny

22. Prozkoumat vnitřek stromu
    Zbloudilý blesk dokáže nadělat pěknou paseku. Nebo díru do stromu, do které se pak jde jednoduše schovat.

23. Navštívit farmu

24. Jít ven naboso

25. Zapískat na trávu

26. Vydat se ven hledat fosílie a kosti

27. Pozorovat hvězdy

28. Vyjít na velký kopec

29. Prozkoumat jeskyni

30. Držet v ruce strašidelnou bestii (třeba pavouka)

31. Jít hledat brouky

32. Najít pulce

33. Chytit padající list

34. Stopovat zvířata

35. Zkoumat, co žije v rybníce

36. Udělat domeček divokému zvířeti
    Nejlepším řešením je jednoduchá ptačí budka. A o zábavu je postaráno.

37. Pozorovat tvory v mořských přílivových bazéncích
    Ne vždycky je bezpečné se k těmto bazénkům přibližovat. Vhodným ekvivalentem je pozorování života v mělkých potocích nebo v rybnících.

38. Odchovat motýla od housenky

39. Chytit kraba (nebo raka)
    V České republice můžete narazit na kraby i raky. Zatímco kraba říčního (resp. čínského) a raka signálního a raka pruhovaného můžete s opatrností na chvíli odchytit, dávejte si pozor na raka říčního, raka kamenáče a raka bahenního! Tyto druhy jsou u nás ohroženy a legislativně chráněny: neodchytávejte je a nemanipulujte s nimi bez povolení.

40. Jít na noční procházku přírodou

41. Zasadit rostlinu, vypěstovat a sníst její plody

42. Jít plavat v moři (nebo jinde v přírodě)

43. Postavit (si) vor

44. Pozorovat ptáky

45. Orientovat se na výletě s mapou a kompasem

46. Zkusit si horolezectví

47. Vařit na ohni

48. Naučit se jezdit na koni

49. Hrát geocaching a najít cache
    Projdete se přírodou, poznáte nová místa a občas si u toho potrápíte mozek.

50. Sjet řeku na kánoi

Čím Vaše dítě začne? Odškrtáváním položek, nebo hledáním nejbližšího skautského oddílu?