Skautů v Česku je 60 000, Junák – český skaut roste už 12 let!

25. 2. 2018

Podle právě uzavřeného sčítání je skautů a skautek v ČR více než 60 000, za posledních dvanáct let přibylo Junáku – českému skautu 20 000 členů a členek. Od roku 2006 jejich počet kontinuálně stoupá a celkový nárůst členské základny od tohoto roku přesáhl padesát procent. Junák – český skaut tak potvrzuje své postavení největší výchovné organizace pro děti a mládež v ČR.

V České republice v současné chvíli funguje 2 147 skautských oddílů, které každoročně uspořádají více než 1 000 táborů pro bezmála než 30 000 dětí. Členů a členek Junáka – českého skauta je 60 522, 41 083 z nich jsou děti a mladí lidé do 18 let (uzavřeno k 31.1.2018). Meziroční nárůst byl loni nejvyšší od roku 2006, šlo o 2 682 nových členů a členek. O činnost oddílů a potřebné zázemí se starají tisíce skautských dobrovolníků a dobrovolnic. Vedoucí pracují s dětmi ve svém volném čase a každý rok stráví skautingem průměrně přes 40 pracovních dnů.

Kluky a holky učíme spolupráci, vedeme je k všestrannému rozvoji, pomoci druhým, kamarádství a samostatnosti, to je základ skautingu. A skautský program neustále inovujeme, aby byl současný, zajímavý a atraktivní. Neutuchající zájem dětí a důvěra rodičů jsou pro nás velkým závazkem. Výzvou do budoucna pro nás jistě budou kapacity oddílů, které souvisí s dostatkem dobrovolných vedoucích,” říká Josef Výprachtický, starosta Junáka – českého skauta.

Craig Turpie, předseda Světového skautského výboru a představitel padesátimilionové skautské organizace úspěch českého skautingu komentuje takto: „Mladí lidé dobře ví, co stojí za to, a očividně více než kdykoli předtím na skautingu oceňují zábavu, hry a dobrodružství v přírodě, díky kterým získávají znalosti a dovednosti využitelné po celý život. Ve Světovém skautském výboru máme radost, že Junák – český skaut jde příkladem a těšíme se, že i do budoucna se bude rozšiřovat a dostane se k dalším mladým lidem po celém Česku.”

7 důvodů, díky kterým podle nás skauting v Česku zažívá zlaté časy, jsme zpracovali tady: https://www.skaut.cz/60tisic.

Děkujeme všem, díky kterým rosteme a díky kterým může spousta kluků a holek zažívat dobrodružství v partě dobrých kamarádů!

I vaše dítě může jet na tábor s kamarády, které zná. Najděte mu skautský oddíl ve vašem okolí!

23. 02. 2018 - Je pro vás důležité, vaše dítě jelo v létě na tábor s vedoucími, kterým důvěřujete, a s kamarády, které zná? Pak je nejvyšší čas najít mu skautský oddíl! Nejen ...

pokračování

Uloví kešku, naplánují výpravu pomocí aplikací na telefonu nebo natáhnou slackline: skauti a skautky jdou s dobou

20. 02. 2018 - Posláním skautingu je všestranný rozvoj kluků a holek, skauti ale nezapomínají ani na nástroje, kterými se mohou rozvíjet ve specializovaných dovednostech. Pomáhají tomu tzv. ...

pokračování

Přidejte se ke skautům

Najděte si klubovnu blízko vašeho bydliště

mapa

Skautských oddílů je něco přes 200 po celé republice a většinu z nich najdete na této mapě, spolu s informací o tom, v jaké časy se pravidelně scházejí a kontaktu na vedoucího. Můžete si je filtrovat podle věku nebo dalších kritérií...

Vyhledat

Pro skautyEnglish