25. – 27. září byl skautský supervíkend plný dobrodružných akcí! Legendární vodácký závod Napříč Prahou – přes tři jezy, celostátní finále skautské outdoorové olympiády a velká fantasy bitva

22. 9. 2015 Vše

Skauti a skautky splouvali tři pražské jezy! V pondělí 28. 9. 2015 zaplnily tok Vltavy v historickém centru Prahy stovky pramic, kánoí či kajaků skautů a skautek i veřejnosti.  Již téměř 80 let se každoročně na jeden jediný den otevírají vodákům hned tři pražské jezy – pro akci nazvanou „Napříč Prahou – přes tři jezy“. Přihlásit se, a využít tak výjimečnou příležitost sjet jinak zavřené pražské jezy, využilo letos kolem 3 000 lidí.

Napříč Prahou - přes tři jezy

Skauti a skautky splouvali tři pražské jezy!

Trasa závodu dlouhá 6,5 kilometrů vedla historickým jádrem hlavního města. Posádky startovali na Císařské louce s cílem dojet na Štvanici. Na účastníky ovšem nečekala jen klidná plavba pražským historickým centrem – na trati závodníci překonávali i vorové propusti Šítkovského jezu u Jiráskova mostu, Staroměstského jezu u Karlova mostu a Helmovského jezu v Holešovicích.  „Vorové propusti pražských jezů jsou nejen technickým unikátem, ale i vodácky nesmírně přitažlivým místem. Již od třicátých let se k nim sjíždí stovky vodních skautů z celé republiky, aby poměřili své dovednosti přímo pod nejkrásnějšími pražskými dominantami. Dnes vedle závodníků využívá tuto příležitost také mnoho rekreačních vodáků,“ přiblížil závod jeho ředitel, skautský vedoucí Jan Fischer.

Kategorie volné splutí je každý rok zcela otevřena veřejnosti, bylo pouze potřeba dodržet základní bezpečností pravidla jako nošení plovacích vest. Mohli se tedy zúčastnit nejen skautky, skauti a vodáci, ale i rodiny s dětmi, které si chtěly zkusit sjet tento netradiční vodácký úsek.

Loď si po domluvě bylo mo zapůjčit přímo na místě, kostýmy a jedinečná plavidla byly zábavnou podívanou pro účastníky závodu i kolemjdoucí.

Velké finále Svojsíkova závodu proběhlo na Novojičínsku, poměřit své dovednosti přijeli nejlepší skautské týmy z celého Česka

V pátek 25. září se na příborské koupaliště sjelo 28 chlapeckých a dívčích skautských družin, tedy asi 200 závodících dětí ze všech krajů České republiky, aby porovnaly své schopnosti, dovednosti a znalosti v široké škále disciplín.  Již od svých červnových vítězství v krajských kolech družiny plnily celou řadu úkolů, které se promítly do konečného pořadí. V sobotu 26. září proběhl ve Štramberku modul „Závod“, v Kopřivnici modul „Přežití“ a v neděli v Příboře moduly „Brány“ a „Zpětná vazba“.

Velké finále Svojsíkova závodu je určené pro skauty a skautky ve věku 11–16 let a je vyvrcholením tradiční postupové soutěže 4–8 členných skautských družin. Probíhá každé dva roky na třech úrovních – základní, krajské a celostátní. Cílem Svojsíkova závodu však není jen změření sil zúčastněných družin, ale hlavně podpora jejich fungování, spolupráce, obohacení oddílových programů a vedení k praktickému využití skautských dovedností.

Celý závod byl protknut tzv. symbolickým rámcem, pro který letošní pořadatelé vybrali téma Slované. Všichni účastníci se mohli v průběhu celého závodu i v rámci doprovodných aktivit seznámit s historií Slovanů a jejich kulturou a například i kulinářskými dovednostmi – ty se představily na velké slovanské hostině v neděli večer. Vyhlášení výsledků a předání ocenění proběhlo v pondělí 28. září v Příboře.

Velký labyrint plný nástrah, opravdový katapult a bájné nestvůry. To byla Válka o Cintru – akce a fantasy dobrodružství ve 3D

„Poslední členové karavany prošli kolem nás. Velitel zavelel k útoku. Jako černá vlna jsme se vyvalili z lesa na cestu. Zazněl bojovný řev. Překvapená skupinka se sotva zmohla na chabou obranu.“

Takové okamžiky nejsou ve Válce o Cintru ničím zvláštním. Sedmnáctý ročník dvoudenní hry nejen pro skautské oddíly se uskutečnil 25. – 28. září v okolí skautské základny Orlovy poblíž Humpolce.

Ve hře bojují znepřátelené armády ze Sapkowského knihy „Sága o Zaklínači“, nechybí bájné nestvůry, legendami opředené postavy či špetka magie. Proti sobě tentokrát stojí císařství Nilfgaard pod vedením císaře Emhyra var Emreise a koalice severních království Temerie, Redanie a Kaedwen. Ve hře je dále celá řada postav či stran, spojených s příběhem Ságy o Zaklínači – kromě elfího komanda Scoia’tael tak jistě nebude chybět zaklínač Geralt či princezna Cirilla. A protože se jedná o takzvanou „dřevárnu“, bojuje se dřevěnými meči obalenými molitanem.

Letošní ročník byl zajímavý také stavbou velkého labyrintu, ve kterém hráči narazili na řadu překvapení, či skutečný katapult.

Během celého víkendu si na dodržování pravidel dohlížely hlavně samy děti. Hra měla silnou atmosféru a její účastníci se často do své role naplno vžili. Měli šanci poznat, jaké je to se svými kamarády bojovat proti přesile, zamysleli se i nad charakterovými vlastnostmi jako je statečnost nebo čest. Měli šanci si vybrat, zda se pustí do boje a pomohu kamarádům, či zachrání svůj život. Letos se velkého fantasy klání zúčastnilo okolo čtyř stovek kluků a holek.

Více informací najdete na stránkách www.cintra.cz.