Holek a kluků ve skautských oddílech už 10 let v kuse přibývá. Mimořádnou důvěru rodičů potvrzuje i celostátní výzkum.

17. 3. 2016

Opětovným nárůstem členské základny o 2 500 nových skautů se potvrzují výsledky loňského veřejného průzkumu agentury IPSOS, že Junák – český skaut je nejznámější organizací pro volnočasové aktivity dětí a mládeže v Česku. Také to, že se dlouhodobě těší důvěře rodičů a umožňuje mladým lidem prožít dobrodružství, během kterého se naučí spolupracovat a pomáhat ostatním. Ve výzkumu z roku 2015 více než 80 procent rodičů uvedlo, že by své děti podpořilo v zájmu o vstup do skautského oddílu. 

Jak společnost vidí skauty, zjistil reprezentativní výzkum agentury Ipsos >>>

Skautů a skautek přibývá kontinuálně už deset let a současný celkový počet je 55 533 členů. V České republice v současnosti působí 2 105 oddílů, podporovaných takřka 8 tisíci skautských dospělých dobrovolníků. Dlouhodobě má největší počet členů Jihomoravský kraj – 7 744, následuje Středočeský s 7 435 členy a Hlavní město Praha, kde působí 6 665 členů. „Největší nárůst je opět ve věkové kategorii 7 až 10 let, což je vhodné období pro vstup dítěte do skautu. Jsme také rádi, že nejsou velké rozdíly v počtu dívek a chlapců – tedy, že skaut baví jak holky, tak kluky,“ uvádí starosta Junáka – českého skauta Josef Výprachtický.

Skautská dobrodružství jsou otevřena všem. Najděte si nejbližší skautský oddíl >>>

Skauti jsou podle výsledků reprezentativního výzkumu agentury IPSOS v očích veřejnosti spojeni zejména s pobytem v přírodě, výchovou ke spolupráci, dobrodružstvím a pomocí druhým.  81 % rodičů je přesvědčeno, že se děti ve skautu naučí mnoha užitečným věcem a 89 % dotázaných je toho názoru, že skauting podporuje samostatnost, ale také schopnost týmové práce. Právě to oceňují i zaměstnavatelé a personalisté u pracovních pohovorů u mladých lidí, kteří prošli skautskou výchovou či vedením oddílu.

 „Ve skautu jsem jako dítě zažila, že se nám dala důvěra, že věci dokážeme, ne že se něco bude zakazovat. To v současné době platí ještě dvojnásob. Zdá se mi, že dnes se z dětí dělají neschopní, raději ať sedí u počítače, alespoň se jim nic nestane. Skaut dostane do ruky sekyrku, pilu a naučí se s ní zacházet, je schopný ohlídat v noci tábor. Ze společnosti se vytrácí důraz na to, aby děti věřily samy sobě a věřily také svým kamarádům, že jim v těžké situaci pomůžou.“ dělí se o svou zkušenost také herečka, moderátorka a skautka Ester Janečková.

V průzkumu veřejného mínění agentury IPSOS lidé také oceňovali a podporovali zejména možnost trávení volného času dětí v přírodě. Skauting je mezi rodiči vnímán jako vhodná a cenově dostupná možnost trávení volného času, přičemž i přes celkově velmi pozitivní vnímání skautingu ze strany rodičů je nejčastějším impulsem pro vstup do skautu přání samotného dítěte. „Za stále vzrůstající zájmem o skaut vidíme také to, že  neustále držíme krok s dobou. Skautské hnutí je zde více než 100 let a neustále se proměňuje. V uplynulých letech jsme inovovali celý náš program, tak aby byl blízký současným dětem, a k jeho naplnění využíváme také moderní technologie,“ dodává Josef Výprachtický, starosta Junáka – českého skauta.

Junák - český skaut získal mezinárodní certifikát kvality národních skautských organizací!

05. 03. 2016 - Jsme v pořadí sedmou evropskou organizací, která úspěšně prošla kontrolou pro získání celosvětového certifikátu kvality.

pokračování

Chcete, aby vaše dítě jelo na tábor s kamarády, které zná? I v novém pololetí je možné se přihlásit do skautského oddílu!

08. 02. 2016 - Je pro vás důležité, vaše dítě jelo v létě na tábor s vedoucími, kterým důvěřujete a s kamarády, které zná? Je nejvyšší čas najít mu skautský oddíl! Nejen ...

pokračování

Přidejte se ke skautům

Najděte si klubovnu blízko vašeho bydliště

mapa

Skautských oddílů je něco přes 200 po celé republice a většinu z nich najdete na této mapě, spolu s informací o tom, v jaké časy se pravidelně scházejí a kontaktu na vedoucího. Můžete si je filtrovat podle věku nebo dalších kritérií...

Vyhledat

Pro skautyEnglish