Oslavujeme 70 let od konce druhé světové války

Robert Gilbert, válečný veterán a  Jan Bláha, skautský vedoucí z Plzně
Robert Gilbert, válečný veterán a Jan Bláha, skautský vedoucí z Plzně
6. 5. 2015

V těchto dnech oslavujeme důležité výročí. Uplynulo právě 70 let od konce druhé světové války v Evropě. I skauti si toto významné výročí připomínají na různých místech republiky:

Největší oslavy v Plzni proběhly o víkendu 1. - 3. května. Již 7 let při těchto oslavách pomáhají s péčí o válečné veterány plzeňští skauti. Mladí lidé tak mají jedinečnou příležitost dozvědět se unikátní informace a slyšet neuvěřitelná svědectví přímo od lidí, kteří ony události zažili na vlastní kůži a bez nichž by k osvobození nedošlo. O tom, že mohou vznikat i živoucí, nová přátelství, se můžete přesvědčit pohledem na fotografii Ivana Blažka, celý článek, z něhož fotografie pochází pak naleznete na stránkách novinky.cz.

Sobotní veselice na plzeňském náměstí. Zatančil si i téměř devadesátiletý americký veterán Tom Ingram.

Pražští skauti se rozhodli uctít památku svých skautských sester a bratrů, kteří obětovali své životy během posledních dnů německé okupace, návštěvou míst připomínajících hrdinství těchto lidí. Zde pak umístili žluté skautské šátky, jenž na každého kolemjdoucího září ze šedi podkladového kamene a tímto způsobem poutají pozornost lidí. "Myšlenka umístění skautských šátků mne napadla, když jsem šel kolem pamětní desky se jménem Huga Sedláčka, který byl kamarádem mého otce. Řekl jsem si, že skautů-bojovníků musí být určitě mnohem víc a tohle je dobrý způsob, jak jim vzdát čest," uvedl Tomáš Katel Navrátil, organizátor této akce. Mapu s místy, kde lze najít žlutý šátek najdete na těchto stránkách.

Olomoucký deník 4. května zveřejnil příběh skauta Leopolda Färbera přezdívaného Hurvínek, který již ve svých šestnácti letech fungoval jako spojka v rámci protinacistického odboje na Prostějovsku. Díky své neohroženosti a odvaze zachránil život desítkám lidí.  Jeho obdivuhodné činy však neskončili s pádem nacistického režimu. Jelikož nesouhlasil s komunisty, kteří se po roce 1948 chopili moci, bojoval dále i proti dalšímu nastupivšímu nedemokratickému režimu. Celou reportáž s výpověďmi samotného bratra Färbera si můžete přečíst na stránkách olomoucky.denik.cz.

Leopold Färber 

Skautská výchova přináší do života mladých lidí nejen zábavu, dobrodružství a partu kamarádů, ale vštěpuje jim i silný hodnotový systém, vychovává z nich osobnosti, jenž v dobách krize dokáží hrdě bránit svou vlast, jako tomu bylo právě během druhé světové války. V těchto dnech si to uvědomujeme více než jindy a jsme hrdí na všechny naše sestry a bratry, kteří nám to svými činy dokázali. 

"Poslání skautingu má smysl!", hlásí výroční zpráva Junáka - českého skauta za rok 2014

24. 04. 2015 - Vydali jsme výroční zprávu za rok 2014, ve které Vám přinášíme informace o skautingu v Česku. Všechny čísla, texty i další zajímavosti jsme zabalili do atraktivního designu, ...

pokračování

Přidejte se ke skautům

Najděte si klubovnu blízko vašeho bydliště

mapa

Skautských oddílů je něco přes 200 po celé republice a většinu z nich najdete na této mapě, spolu s informací o tom, v jaké časy se pravidelně scházejí a kontaktu na vedoucího. Můžete si je filtrovat podle věku nebo dalších kritérií...

Vyhledat

Pro skautyEnglish