Najít kamarády
zažít dobrodružství

Skauti a skautky si výstupem k beskydské mohyle Ivančena připomenou popravu skautů – odbojářů nacistickým gestapem před sedmdesáti lety.

21. 4. 2015 Vše

Je tomu sedmdesát let, kdy na konci 2. světové války došlo k popravě pěti skautských kamarádů, kteří bojovali proti nacistickému režimu. Na jejich počest se v Beskydech uskuteční tradiční výstup ke kamenné mohyle Ivančena pod Lysou horou.

Skauti a skautky si výstupem k beskydské mohyle Ivančena připomenou popravu skautů – odbojářů nacistickým gestapem před sedmdesáti lety.

Je tomu sedmdesát let, kdy na konci 2. světové války došlo k popravě pěti skautských kamarádů, kteří bojovali proti nacistickému režimu. Na jejich počest se v Beskydech uskuteční tradiční výstup ke kamenné mohyle Ivančena pod Lysou horou. Jako každý rok stovky nejen skautek a skautů donesou své kameny a uctí památku popravených. Letos se navíc mohyla „vydá“ i do světa – čeští skauti budou její příběh prezentovat na celosvětovém skautském setkání v Japonsku. Odtud dokonce dovezou kamínky z mnoha zemí světa.

O pohnutém osudu pěti skautů z 1. oddílu Ostrava popravených za účast ve Slezském skautském odboji, ale i o Ivančeně, která se stala symbolem boje proti nesvobodě, se tak dozvědí mladí lidé z celého světa. 

 „V létě se v Japonsku uskuteční celosvětové skautské setkání Jamboree, kam míří i tři sta českých skautek a skautů. Výprava z České republiky tam bude mít vlastní expoziční stan, kde bude prezentovat Česko, český skauting a právě i Ivančenu,“ uvedla Lucie Kolischová z týmu pečujícího o Ivančenu. „Na setkání jednotlivé zahraniční výpravy přivezou kamínek ze své země a my ho pak vložíme na mohylu k dalším tisícům kamenů, které na místo nosí lidé už po generace,“ dodala Kolischová, která se podílí i na přípravě výpravy do Japonska.

Letos je to právě sedmdesát let, kdy k popravám na židovském hřbitově v polském Cieszyně došlo. Ačkoliv přesné datum popravy není známo, nejspíše se tak stalo mezi 24. dubnem a 2. květnem 1945. Těla pěti skautů a dalších zavražděných skončila v hromadných hrobech. V říjnu dalšího roku pak na beskydský vrchol Ivančena vystoupali přátelé zavražděných mladých mužů, stloukli jednoduchý kříž a postavili ho mezi první kameny. Od té doby k mohyle chodili skauti, trampové a další lidé a nosili s sebou kamínky i balvany, ze kterých pomník narůstal. I přes snahu komunistického režimu pochody k mohyle zakázat se tuto tradici nikdy přerušit nepovedlo a Ivančena se stala významným symbolem odboje proti nesvobodě. Dnes mohyla zabírá asi 40 metrů čtverečních a 195 metrů krychlových. V současné době připravují skauti její rozsáhlou rekonstrukci.

Tradiční skautské výstupy k Ivančeně se každoročně konají v dubnu o sobotě, jež je nejblíže svátku svatého Jiří – patrona skautů (24.4). Vzpomínkovou mši svatou letos 25. 4. odslouží přímo na Ivančeně biskup František Václav Lobkowicz.

Letos v létě se na 30 tisíc skautek a skatů setká na celosvětovém skautském setkání Jamboree v Japonsku. Toto setkání v podobě obrovského tábora se koná jednou za čtyři roky a z Česka se jej zúčastní na 300 skautů a skautek, velká většina z nich ve věku 14 až 17 let.

Více informací k výstupu naleznete na: http://www.ivancena.cz/ivancena-2015/, další informace o světovém skautském setkání na: http://jamboree.cz/ .