Aktivní občanství a apolitičnost: hlavní témata aktuálních vydání časopisů Skauting a Roverský kmen

9. 5. 2017

Hlasitě rezonujícím tématům se věnují nejnovější čísla časopisů pro skautské vedoucí (Skauting) a skautky a skauty starší 15 let (Roverský kmen); na obě témata v nich najdeme několik článků, které mohou být impulzem k další diskuzi ve skautském prostředí. Týkají se mj. motivace k aktivnímu občanství, otázky vlastenectví, apolitičnosti Junáka – českého skauta a v rozhovoru s Jankem Rubešem se dozvíme, proč i jednotlivec může mít velkou váhu ve veřejném prostoru. Přečíst si je můžete i vy!


Skauting: Jak vést druhé k aktivnímu občanství?

Časopis Skauting nabízí prostor k zamyšlení nad tím, proč, jak a co aktivní občanství je. Dočteme se proto v anketě, zdali by vedoucí měli sdělovat členům své názory na politická témata. A hlavně se dozvíme, jak v dětech probouzet aktivní občany, proč bychom to měli dělat a jaké jsou hlavní otázky, se kterými se přitom musíme vypořádat. Navíc získáme tipy na občanský program.

Přečteme si ale také názor, jak vést skautky a skauty k vlastenectví a co tím vlastenectvím vlastně je. Zamyslíme se, jak “dělat dobro” dobře a zastavíme se u toho, jak využít příběhy hrdinných skautských bojovníků proti totalitám v oddílovém programu.

A napříč časopisem řešíme témata, která jsou ve skautu stále přítomná: sledujeme polarizující otázky, rovnováhu mezi tradicí a konzervováním nebo inspiraci pro hry.

Všechna ostatní čísla časopisu Skauting najdete zde.

Roverský kmen: Junák – český skaut a apolitičnost

Obálce Roverského kmene vévodí Janek Rubeš, který v rozhovoru poukazuje na váhu jednotlivce ve společnosti. Krom toho však mluví i o již skončeném projektu Praha vs. prachy, kterým bojoval proti nekalým praktikám taxikářů a o jeho aktuální sérii videoprůvodce Prahou po netradičních místech, Honest Guide. Ten také slouží jako způsob boje s tzv. turistickými pastmi.

Hlavním téma tohoto čísla je však o jiném boji: o boji, kterému říkáme veřejný život a občanská aktivita. Apolitičnost Junáka – českého skauta za celou historii prošla genezí a neuškodí se nad tímto tématem zastavit. Znamená apolitičnost to, že jsme nestraničtí, nebo to, že se máme vyhýbat veřejnému životu?

K tomu opět nakousneme otázku vlastenectví, co znamená být vlastencem a jaké jsou vlastenecké hodnoty. V čísle je také reflektováno aktuální skautské dění: je nám nabídnuta reportáž z březnového Valného sněmu, dozvíme se o nových skautských odborkách a podíváme se i na dobrovolnický tým pořádající skautský festival Obrok, který v Trutnově proběhne již za měsíc.

Všechna ostatní čísla časopisu Roverský kmen najdete zde.

Skautské časopisy si můžete pročíst digitálně i fyzicky objednat

Pravidelně vydáváme časopisy pro různé věkové kategorie: pro předškoláky je určený nový časopis Ben Já Mína, pro děti do 10 let vydáváme časopis Světýlko, skautky a skauti do 14 let si přijdou na své v časopisu Skaut a po Roverském kmeni a Skautingu nezapomínáme na dospělé, pro které je časopis Skautský svět.


Všechna čísla našich časopisů najdete na casopisy.skauting.cz. Předplatit či objednat konkrétní čísla si v případě zájmu můžete na send.cz.

Vodní nádrž Nové mlýny o víkendu zaplní plachetnice. 27. 4. – 1. 5. 2017 hostí Pálava skautské mistrovství Česka v jachtingu - Skautskou regatu 2017

27. 04. 2017 - Skautská regata neboli Skare je každoroční jachtařský závod vodních skautů, pořádaný od roku 1994.

pokračování

24. duben - svátek všech skautů a skautek. Na světě jich je přes 50 milionů

21. 04. 2017 - V pondělí 24. dubna, na sv. Jiří, slaví skauti a skautky každoročně svůj svátek. Svatý Jiří, který symbolizuje boj dobra proti zlu, je patronem skautů již více než 100 let.

pokračování

Přidejte se ke skautům

Najděte si klubovnu blízko vašeho bydliště

mapa

Skautských oddílů je něco přes 200 po celé republice a většinu z nich najdete na této mapě, spolu s informací o tom, v jaké časy se pravidelně scházejí a kontaktu na vedoucího. Můžete si je filtrovat podle věku nebo dalších kritérií...

Vyhledat

Pro skautyEnglish