Dokumentární film Skauti bez lilie zkoumá normalizační dilemata skautských oddílů

9. 3. 2017

Osudy českého skautingu jsou nedílně spjaty s československými dějinami 20. století. Pro své demokratické smýšlení a aktivní postoj v boji proti totalitě byli skauti nežádoucí pro nacisty i komunisty -  třikrát se ocitli mimo zákon a museli volit strategii přežití. Především o třetím období skautské ilegality, tedy o období od roku 1970 až do sametové revoluce v roce 1989, pojednává filmový dokument Skauti bez lilie, který natočil Skautský institut a organizace Post Bellum. Premiéru bude mít v sobotu 18. března v 17 hodin v Městské knihovně v Praze.

V průběhu natáčení stanulo před kamerou celkem 15 skautských vedoucích, kteří ve své době byli postavení před dilema plynoucí z normalizačních represí. Rozpustit skautský oddíl nebo dál vychovávat děti a mládež pod hlavičkou jiné organizace, byť v duchu skautských ideálů?

Film přibližuje nejen nástrahy a zvraty, které českému skautingu přineslo 20. století, ale také hledá odpověď na hlubší otázky: Kde je ona hranice, kdy skautský oddíl přestává být oddílem skautským? A existuje nějaké objektivně správné řešení?

„Dilema, před kterým stálo skautské hnutí, je pro normalizaci typické. Nejen skauti řešili otázku: Jak moc mohu vstoupit do oficiálních struktur a zůstat sám sebou?,“ říká Viktor Portel, režisér snímku a vedoucí audiovizuální sekce Post Bellum. Pod scénářem je podepsán novinář a publicista Adam Drda. Zdrojem historických informací a materiálů byl především Skautský archiv a archivy jednotlivých skautských oddílů.

Impuls ke vzniku filmu vzešel z projektu Skautského institutu Zkušenost totality, který finančně podpořila Evropská unie v rámci programu Europe for Citizens. Součástí tohoto projektu je také webový portál www.HrdinoveValky.cz, putovní výstava, úniková hra v prostorách Skautského institutu na Staroměstském náměstí v Praze, workshopy pro skautské oddíly a další aktivity.

Skautský institut je pobočný spolek organizace Junák – český skaut.

Miloš Forman v sobotu oslaví 85. let. Skauti v projektu Hrdinové války pátrají po osudu jeho otce, účastníka protinacistického odboje a významného čáslavského skautského vedoucího.

16. 02. 2017 - Skautský projekt Hrdinové války je věnován pátrání po osudech skautů a skautek, kteří zahynuli během 2. světové války. Jsou mezi nimi také rodiče režiséra Miloše Formana,

pokračování

Bear Grylls o tom, proč bychom měli žít podle skautských zákonů

08. 02. 2017 - Od práce pro rodinu a přátele k duševnímu zdraví. Skautské hodnoty inspirují a tvoří základní kameny opravdu dobrého života, říká starosta britských skautů Bear Grylls.

pokračování

Přidejte se ke skautům

Najděte si klubovnu blízko vašeho bydliště

mapa