Stovky lodí zaplaví Vltavu, přichází další ročník akce Napříč Prahou - přes tři jezy. Skauti zvou širokou veřejnost

Foto: Václav Štěpán
Foto: Václav Štěpán
26. 9. 2017

Pražské propusti jsou pro vodáky běžně uzavřené, otevírají se na jediný den v roce, a to právě při příležitosti závodu Napříč Prahou – přes tři jezy. Šítkovský, Staroměstský a Helmovský jez prověří 28. září 2017 vodácké schopnosti skautů i veřejnosti. V minulém ročníku akce splulo i díky pěknému počasí Vltavu více než 3 500 lidí. 

Trasa závodu je dlouhá 6,5 kilometrů a vede historickým jádrem hlavního města. Posádky začínají na Císařské louce s cílem dojet na ostrov Štvanice. Jako první startuje několik kategorií skautského závodu, následuje volné splutí, kterého se může zúčastnit široká veřejnost.

Úsekem s největší podívanou je především Staroměstský jez, který každoročně potrápí nejednoho zkušeného vodáka. Popularita akce stále stoupá a sjíždějí se na ni vodáci z celé republiky – ze skautských závodníků budou mít letos nejdelší cestu skauti a skautky od Olomouce, z Ostravy i ze Znojma.

Kategorie volné splutí je otevřena veřejnosti, je pouze potřeba dodržet základní bezpečnostní pravidla jako je nošení plovacích vest. Pro kánoe, kajaky a paddleboardy je povinná také helma, organizátoři ji ovšem doporučují všem účastníkům. Registrace probíhá prostřednictvím webu http://3jezy.skauting.cz/, tamtéž účastníci najdou pravidla, trasu i možnost rezervovat si loď. 

Na trati se překonávají vorové propusti obtížnosti WWII: Šítkovský jez u Jiráskova mostu, Staroměstský jez u Karlova mostu a Helmovský jez v Holešovicích. Helmovský jez drží republikový primát nejdelší funkční vorové propusti.

Historie akce sahá do roku 1939, původně šlo pouze o závod vodních skautů a od roku 2009 jsou jezy v kategorii volné splutí otevřeny i veřejnosti. Závod organizuje středisko Dvojka Praha.  

Fotografie z předchozích ročníků ke stažení naleznete zde či zde.

Kontakt pro média: Barbora Trojak, barbora.trojak@skaut.cz, tel. 731 403 647

Oba poháry Svojsíkova závodu putují na severovýchod. Finále celostátního zápolení opanovali skauti a skautky z Moravskoslezského kraje

21. 09. 2017 - 28 dívčích a chlapeckých skautských družin soutěžilo minulý víkend v okolí hradu Lipnice na Vysočině v celostátním finále Svojsíkova závodu.

pokračování

Skauti znovu obsadí benzínky. Bojují tak proti leukémii

15. 09. 2017 -  O víkendu 15. - 17. září se dvě desítky čerpacích stanic po celé republice opět zaplní skauty v „krvavě“ rudých tričkách. Uskuteční se totiž jubilejní 20. ročník ...

pokračování

Přidejte se ke skautům

Najděte si klubovnu blízko vašeho bydliště

mapa

Skautských oddílů je něco přes 200 po celé republice a většinu z nich najdete na této mapě, spolu s informací o tom, v jaké časy se pravidelně scházejí a kontaktu na vedoucího. Můžete si je filtrovat podle věku nebo dalších kritérií...

Vyhledat

Pro skautyEnglish