V sobotu zvou skauti milovníky šifer a rébusů na dobrodružný orientační závod Prahou plnou strašidel

11. 1. 2017 Vše

Bezhlavý templář, Řezník s ohnivou sekerou nebo třeba Golem. Tyto a další neobvyklé kolemjdoucí potkáte v ulicích staré Prahy v sobotu 14. ledna. Prověřit své znalosti šifer a rébusů můžete, zúčastníte-li se samotného závodu Prahou plnou strašidel, který pro veřejnost každoročně pořádají skauti a skautky.

Už 33. ročník tohoto netypického orientačního závodu pořádají skauti pro širokou veřejnost v sobotu 14. ledna 2017 od 14 do cca 19.30 hodin, v ulicích pražského Starého Města a Malé Strany. Děti s rodiči či prarodiči nebo skupiny kamarádů se mohou vydat hledat strašidelné bytosti v uličkách Starého Města a Malé Strany. Start i cíl je na hřišti u Tyršova domu, v ulici Újezd 450/40 v Praze 1 (vchod z ulice Újezd).

Závodu se obvykle účastní především skautské a jiné dětské oddíly, kde skupinky tvoří děti ve věku od 7 do 16 let. Závod pro veřejnost má odlehčenou formou a může se ho zúčastnit kdokoliv, kdo dorazí. Registrace účastníků probíhá přes internet nebo na místě startu 15 minut před zahájením akce a dále v jejím průběhu. „Účastníci závodu luští zašifrované informace, podle kterých pak strašidla hledají,“ říká o akci Vladislav Páleník, jeden z organizátorů ze žižkovského skautského střediska. „Zatímco tajenky v odlehčené kategorii by nikomu problémy dělat neměly, u šifer pro soutěžní kategorii starších dětí a dospělých se zaručeně zapotíte,“ dodává.

Nejrůznější hádanky, skrývačky a doplňovačky tak účastníky dovedou na místo, kde se strašidlo nachází. Během konání závodu bude na hřišti u Tyršova domu probíhat doprovodný program v podobě hrátek s ohněm a různých kejklí. Večer pak proběhne slavnostní vyhlášení nejlepších týmů v jednotlivých kategoriích. Tomu předchází přehlídka všech strašidel s následným vyhlášením nejlepšího strašidla roku MISS HUHULA 2017, o jehož vítězi rozhodují všichni závodníci svým hlasováním.

Historie Prahy plné strašidel se začala psát v listopadu roku 1983 na Betlémském náměstí. Z prvního ročníku, komorní akce o 17 účastnících, se časem vyvinul závod se stovkami hráčů a příznivců. Strašidla jsou vybírána podle knihy Pražská strašidla autorů Miroslava Švandrlíka a Jiřího Wintera-Neprakty.

Předpokládaný počet účastníků letošního ročníku převyšuje 1500 lidí, z toho minimálně 1100 dětí. Závodu dětských skupin se mohou zúčastnit skupiny dětí ve věku od 7 do 16 let. Účast mladších dětí je vhodná s doprovodem.

Závod pořádají skauti a skautky z Městské části Praha 3 za podpory Městské části Praha 1.

Více o závodu naleznete na www.strasidla.net.