V Trutnově skončil Obrok 2017 - skautský festival plný her, koncertů, vzdělávacích aktivit a pomoci okolí

12. 6. 2017

Pětidenní setkání skautů a skautek Obrok se letos se konalo od středy 7. do neděle 11. června na trutnovském Bojišti. Za pestrým programem, koncerty a přenáškami přijelo 1500 účastníků ve věku od 15 do 24 let. Skauti ze všech koutů republiky během festivalu pomohli městu Trutnov a Krkonošskému národnímu parku, zahráli si spolu velkou hru a podpořili Český národní registr dárců dřeně.

V areálu skauti vybudovali pódium, na kterém jim ve středu večer zahrály skautské kapely. Kromě koncertů mohli účastníci navštívit promítací stan a shlédnout filmy z projektu Jeden svět na školách, nebo strávit večer společně s kytarou u táboráku. Ve čtvrtek skauti dostáli svým heslům „Sloužím“ a „Zanechat svět o trochu lepším“ a vyrazili pomáhat s celkem 36 různými projekty, například do domova pro seniory, azylového domu pro matky s dětmi nebo třeba do psího útulku. „Pomoc v okolí místa konání je nedílnou součástí Obroku. Děkujeme městu Trutnov a okolí, že nám akci umožnilo,” říká vedoucí programu „Služba“, Alžběta Malůšová.

Skauti v areálu, ve kterém až do minulého roku probíhal známý open air festival TrutnOFF, vybudovali například kavárnu, kino, relax zónu, skautskou krčmu či čajovnu. „Bojiště bylo pro Obrok ideální místo, co se týče zázemí, historie a atmosféry místa,” uvádí Tomáš Macko, skautský vedoucí z Trutnova a spolupořadatel Obroku.

Páteční den patřil workshopům a aktivitám, které pro skauty připravili zástupci nejrůznějších organizací, například Prague Pride, Centrum Narovinu či Czech Zero Waste. Večer se na louce nad Bojištěm odehrála společná velká hra, ve které proti sobě čtyři velké týmy soutěžily, kdo postaví lepší město. Večer patřil kapelám Fast Food Orchestra a NouBrejns.

V sobotu čekaly účastníky přednášky. Do Trutnova přijelo 50 osobností, mezi nimi například filantrop Karel Janeček, bavič Kazma, skautka a aktivistka Lucie Myslíková, filmař Janek Rubeš, novinářka Kamila Abbasi, teplický radní Dominik Feri, europoslanec Jiří Pospíšil, a další. Vedle přednášek se hrály nejrůznější netradiční sporty, například jugger nebo kanjam.

Velkým úspěchem byl také start projektu Skauti na dřeň. Díky spolupráci s Nadací pro transplantace kostní dřeně a trutnovskou nemocnicí byla na Obroku vybudována mobilní odběrová stanice, kde se mohli skauti a skautky starší 18 let zapsat do registru dárců kostní dřeně. Zatímco v trutnovské nemocnici se ročně zapíše zhruba 60 nových dárců, během Obroku se do Českého národního registru dárců dřeně zapsalo 97 mladých lidí ze skautských řad.

Akci jsme připravovali v deseti lidech rok a půl dopředu. Všichni jsme dobrovolníci a hodnoceno zpětně, naučili jsme se během příprav akce spoustu užitečných dovedností, které se nám budou určitě v budoucím pracovním životě hodit. Skauting nabízí mladým lidí cenné zkušenosti, mají možnost vyzkoušet si práci v týmu”, říká šéfka celé akce, Kamila Buráňová.

Od roku 2000 se uskutečnilo již osm ročníků skautského festivalu Obrok. Do Královehradeckého kraje zamířil Obrok už potřetí a reakce místních na přítomnost skautů byly pozitivní.

Více o Obroku 2017 na www.obrok17.cz a www.fb.com/skautskyobrok

Fotografie z Obroku 2017 na www.bit.ly/Obrok2017 (Flickr

Na skautský Obrok přijede padesát hostů, mezi nimi i filantrop Karel Janeček, youtuberka Gabrielle Hecl a bavič Kazma

09. 06. 2017 - Skauti a skautky účastnící se celorepublikového setkání Obrok, které právě probíhá v Trutnově, čeká jeden z nejzajímavějších programů. V sobotu 10. 6. jim přijede ...

pokračování

Skauti postavili na Bojišti stovky stanů, ve čtvrtek se chystají pomáhat v Trutnově i KRNAPu

08. 06. 2017 - V areálu Bojiště u Trutnova dnes začal devátý ročník celostátního skautského setkání Obrok 2017. Na něj přijelo víc než patnáct set skautů a skautek starších 15 let.

pokračování

Přidejte se ke skautům

Najděte si klubovnu blízko vašeho bydliště

mapa

Skautských oddílů je něco přes 200 po celé republice a většinu z nich najdete na této mapě, spolu s informací o tom, v jaké časy se pravidelně scházejí a kontaktu na vedoucího. Můžete si je filtrovat podle věku nebo dalších kritérií...

Vyhledat

Pro skautyEnglish