Sto let českého skautingu? Důvod k oslavě!

V roce 2012 se čeští skauti ohlédnou za uplynulým skautským stoletím. A protože bylo na velké události opravdu bohaté, rozhodně se mají za čím ohlížet: skauting byl pro nepohodlnost režimu několikrát zakázán, mnoho skautů bylo pro svůj životní názor perzekuováno. To, že byl skauting po zákazech vždy velmi rychle obnoven svědčí o životaschopnosti skautských ideálů. A tak dobrodružství pro desetitisíce lidí pokračuje do dalšího století – pod záštitou moderní organizace postavené na prověřených principech a myšlenkách.
Prohlédněte si, jak slavíme narozeniny!

 • Výstava Trochu lepší svět – století skautingu

  Může být skautská výstava zábavná? My si myslíme, že může. Přijďte si to ověřit! Ve dnech 21.3. – 24.6. 2012 najdete v hlavní budově Muzea hl. m. Prahy výstavní síň, která bude plná skautingu. Výstava má zachytit skauting takový, jaký je. Pestrý, zábavný, plný dobrodružství, ale zároveň schopný vést k sebepoznání, seberozvoji, respektu a smyslu pro povinnost. Vedle artefaktů, které nemohou chybět, proto čekejte i akci, emoce, příběhy a radost. Výstavu jsme připravili ve spolupráci s profesionálními designery – studiem Ex Lovers a Maximem Velčovským.

  Další informace, novinky o výstavě, doprovodné programy aj.

 • Kniha Skautské století – dobrodružný příběh českého skautingu

  Kniha Skautské století čtenáře provede sto lety skautingu v českých zemích od jeho počátků v roce 1911 až po léto 2011. Vypráví o jeho vzniku, dobách rozmachu a úspěších i o zákazech, kterým byl skauting pro své hodnoty vystaven za nacismu a komunismu. Dozvíte se, jak došlo k tomu, že skauti uspořádali první dětský tábor v Čechách, proč vymysleli podsadu a rozšířili hry nebo táboření jako způsob trávení volného času.
  V neposlední řadě vám odpoví na otázku, proč skauting stále baví oslovuje dnešní děti.

  Více na www.skaut.cz/knihastoleti

 • Skautské pásmo v České televizi.

  Oslavy skautských narozenin symbolicky vyvrcholí 24.dubna 2012. V tento den skauty pravděpodobně nepřehlédnete. Například také proto, že Česká televize odvysílá několikahodinové pásmo na téma skauting. V něm se pokusí představit jeho pestrost, smysl, principy. Dozvíte se ale také, které ze známých osobností v mládí prošly skautskými oddíly, co to pro ně znamenalo a na co vzpomínají. Seznámíte se s lidmi, kterým skautský oddíl pomohl najít sebe sama či budete moci nahlédnout skauting nejen jako jedinečný historický fenomén, ale také jako možnost realizovat se, nebýt pasivní, možnost smysluplně ovlivňovat a měnit svět kolem sebe.

 • O trochu lepší svět

  Jednoho ze skautských táborů, kterých se v červenci po celé republice konají stovky, se kromě skautů a vedoucích zúčastnilo navíc ještě několik členů televizního štábu. Sbírali totiž materiál pro nový televizní dokument, který ve spolupráci se skauty připravila Česká televize. V současné době film s názvem Trochu lepší svět prošel schvalovacím řízením České televize a je připraven k premiérovému odvysílání 24. dubna 2012.

 • Výchovné projekty

  Skauting tu celých sto let byl především kvůli dětem. Proto, aby děti našly společenství podobně naladěných kamarádů a aby se naučily mnoho užitečného pro další život – vycházet a spolupracovat s ostatními, hrát fér, být ohleduplnými k okolnímu prostředí a vypěstovat si vztah k přírodě. Bez dětí by to prostě nebylo ono. Proto jsme při příležitosti oslav skautských narozenin pro každou věkovou kategorii připravili jeden projekt.

 • Skautské století

  Pro nejstarší skauty – přibližně mezi patnácti a dvaceti lety – je určen projekt Skautské století. Každá historie, a tu skautskou nevyjímaje, je plná velkých událostí. To zpravidla protože bývají dobře zaznamenány a popsány. Vedle nich ale vždy existují tisíce zdánlivě malých událostí – osobních dramat, výjimečných či úplně obyčejných životních osudů lidí, kterým běh dějin neočekávaně změnil životní cestu. V rámci projektu Skautské století se mladí lidé vydávají za skauty-pamětníky, aby zachytili jejich vzpomínky, a tak obohatili skautskou historii nejen o dosud neznámé střípky, ale i nové úhly pohledu. Zajímavý je i samotný vznikající mezigenerační dialog.

  Nahrávky jejich příběhů jsou průběžně zveřejňovány na webu Skautského století, kde si je můžete vyslechnout i vy.

 • Skautských sto

  Pro skautky a skautky (holky a kluky mezi deseti a čtrnácti lety) jsme připravili soutěž Skautských sto – terenní hru založenou na principu geocachingu. Po celé republice čeká na objevení celkem sto zalaminovaných kartiček, které děti provedou nejen zajímavými úseky české i skautské historie či seznámí s významnými osobnostmi. Zároveň se dostanou na místa, kam by jinak třeba nevyrazily. Cílem je představit důležité momenty historie českého skautingu, a to ve vztahu k historii českého národa. Forma byla zvolena tak, aby zaujala starší děti. Když je vám třináct, chcete dělat to, co právě frčí. A geocaching zkrátka frčí…

 • Cesty časem

  Pro nejmladší kluky a holky potom pořádáme celoroční soutěž Cesty časem. Je určena pro oddíly a stejně jako předchozí projekty chce děti seznámit s významnými událostmi stoleté české i skautské historie. Na pravidelných schůzkách děti společně plní úkoly, pomocí kterých si mohou uvědomit, čím procházela naše země i skauting… a k čemu to všechno bylo.

Fotogalerie

Najdi nejbližší oddíl!

Pro skautyEnglish