Skautské tábory – léto se společnými kamarády

Letní tábory jsou vyvrcholením celoroční činnosti oddílů. Skauti tradičně zaujímají prvenství v pořádání letních dětských táborů. Každý rok jich pořádají více než tisícovku a pravidelně se jich účastní přes 23 tisíc dětí.

Skautské tábory jsou specifické tím, že se jich účastní většinou děti, které spolu pracují i během roku. Tráví tak léto se svými kamarády a vedoucími, které znají. Na chodu tábora se – přiměřeně svému věku – také podílejí. Pomáhají se stavbou, přípravou jídla nebo programu.

• Zážitky na celý život

Tábor je pro děti od začátku jedno velké dobrodružství. Objevují bydlení ve stanu, hry, sportování, koupání, vaření, pobyt v přírodě, jízdu na koni i výlety do okolí. Starší a zkušenější pomáhají nováčkům zvyknout si na táborový život. Právě na skautských táborech při společných zážitcích vznikají pevná přátelství na celý život.

• Důvěrná atmosféra známé party

Výhodou skautských táborů je, že je pořádají oddíly, které fungují během celého roku. Děti se navzájem znají a mají tu kamarády. Rodiče mají důvěru ve vedoucí, protože mají možnost s nimi delší dobu spolupracovat. Dospělí dobrovolníci pak mohou připravit dětem tábor podle jejich zálib – nachystat jim program, kde využijí v praxi vše, co se celý rok učí.

• Osvědčení kvalifikovaní vedoucí

Tábory připravují vedoucí, kteří mají odpovídající kvalifikaci i zkušenosti. Na táboře je vždy přítomen i zdravotník. Vedoucí při plánování tábora využívají propracované metodiky skautského programu a berou ohled na zájmy a potřeby dětí. Tábory mají dlouhou tradici a vlastní osvědčené postupy.

• Stačí si vybrat ten svůj tábor

Forma jednotlivých táborů se může lišit. Lze si vybrat oddíl, který pořádá tábor stálý, na vodě nebo na kole. Starší skauti a skautky často vyrážejí na putovní tábory u nás i do zahraničí, kde si mohou procvičit cizí jazyky.

Podle věkových kategorií se liší i délka tábora: od jednoho týdne pro předškoláky až po třítýdenní tábory pro zkušenější skautky a skauty. V Praze skauti připravují i tábory příměstské – běžící po celé léto.