Skauting pro nejmenší

V Junáku se věnujeme dětem, které se teprve chystají na svůj vstup do školy.

Je to správný čas na objevování světa s novými kamarády a na hraní a zábavu. Oddílový program skautského kroužku skládáme z her a aktivit, které podporují dětskou zvídavost – děti se při nich učí vycházet s druhými ve skupině.

„Mně se líbila společná hra, jak jsme hráli s velkýma klukama a holkama.“

Nelinka (6 let)

Nejmladší členové tak společně přicházejí na to, co se děje přes rok v přírodě, chodí s oddílem na výlety nebo sportují na hřišti. V klubovně pak zpívají, malují a tvoří – třeba z keramické hlíny nebo z papíru.

Během roku mají možnost vyzkoušet si i vícedenní výpravu nebo v létě vyrazit na svůj první tábor. Stávají se tak samostatnější a na další skautskou cestu získají partu kamarádů.

Jak se o děti staráme

Kvalifikovaní vedoucí věnují předškolákům i prvňáčkům individuální péči – pomáhají jim zvládat všechny každodenní nástrahy tak, aby se děti naučily postarat samy o sebe. Respektují, že děti neumí ještě číst a psát nebo se to teprve učí.

Jejich věku přizpůsobují veškerý program. Pro naše nejmenší tak kroužek ve skautu znamená především se smát, hrát si a prozkoumávat svět.

„Vždycky, když si myslíš, že už tě předškoláci nedokážou ničím překvapit, ukážou ti, že se pleteš. Stojí to za to. Když si hrajou, uvědomíš si, že žádné dobrodružství pro ně není malé, a chvílím, kdy vidíš ty jejich svítící oči, se nic nevyrovná… Dělám to ráda.“

„Byl to můj první tábor a příště chci jet zase. Bylo to bezva.“

Říkají o nás

„Jsem rád, že jsem se mohl zúčastnit akce, kde je tolik mladých lidí odhodlaných posouvat svět tím správným směrem. Oceňuji, že program nenabízí jen zábavu, ale i možnost rozšířit si obzory díky nejrozmanitějším aktivitám.“

Robert Fulghum
Americký spisovatel

známé osobnosti o skautu

Pomáháme

Velikonoční skautské kuřátko.
I nejmenší děti se aktivně podílí na přípravě akce pro sbírkový projekt Pomozte dětem!

naše další projekty

Časopis

Ben Já Mína

Časopis pro benjamínky, jejich vůdce i rodiče, který se vyznačuje sympatickými průvodci obsahem Benem a Mínou, poutavými ilustracemi, atraktivními úkoly a důležitými tématy pro děti (vyprávění, přírody, hudba, přátelství).

Skauting je příležitost pro nové zážitky v každém věku: