17. škola pro Afriku

7. 10. 2014 Vše

Člověk v tísni spolu se skauty odstartoval 11. ročník sbírky, díky které navštěvuje etiopské školy již přes 4 000 dětí

Aktuálně již 11. ročník sbírky Postavme školu v Africe, kterou organizuje Člověk v tísni a Junák – svaz skautů a skautek ČR je právě nyní v plném proudu. V týdnu 6. – 12. října pořádají skautky a skauti po celé České republice akce s africkou tematikou a vybírají prostředky na stavbu 17. školy v etiopské Meje. Díky sbírce má kde se učit číst a psát již přes 4 000 dětí.

Sedmnáctá sbírková škola, už má své místo. Bude stát ve vesničce Meja vzdálené 90 kilometrů od etiopské Awassy. Právě na ni v současné době vybírá prostředky přes 600 skautů a skautek ve městech po celé ČR. Loni v rámci sbírky přispěli skauti částkou 385 000 Kč. I z těchto prostředků se nyní dokončuje 16. sbírková škola v Sorge, která by se dětem měla otevřít v prosinci. „Skauti a skautky se na realizaci sbírky podílí od jejího počátku v roce 2004. Za tu dobu se jich zapojilo už tisíce,“ říká Michaela Čakrtová, koordinátorka letošní skautské sbírky.

Africký běh, puzzle a káva

Skauti z 35 oddílů připravili na podporu letošního ročníku sbírky řadu akcí. V pražském Radotíně vznikne africký stánek s etiopskou kávou, na mnoha místech také infostánky a hry pro děti. V Chrudimi si mohou děti v rámci „afrického odpoledne“ složit velké puzzle Afriky, v parku na Slovanském náměstí v Brně proběhnou africké hry. Skauti z Nového Města nad Metují připravili 11. ročník tradičního běhu, v rámci kterého se sbírají příspěvky od sponzorů za počet uběhnutých okruhů. Na dalších místech v republice se budou vybírat peníze podobným způsobem. „Pomoc druhým je jedna ze základních hodnot skautingu a uspořádání charitativní sbírky je pro děti příležitostí si uvědomit, že pozitivně změnit něčí život může každý z nás,“ dodává Josef Výprachtický, starosta Junáka – svazu skautů a skautek ČR.