Najít kamarády
zažít dobrodružství

24. duben – svátek všech skautů a skautek. Na světě jich je přes 50 milionů

21. 4. 2017 Vše

V pondělí 24. dubna, na sv. Jiří, slaví skauti a skautky každoročně svůj svátek. Svatý Jiří, který symbolizuje boj dobra proti zlu, je patronem skautů již více než 100 let.

24. duben – svátek všech skautů a skautek. Na světě jich je přes 50 milionů

V pondělí 24. dubna, na sv. Jiří, slaví skauti a skautky každoročně svůj svátek. Svatý Jiří, který symbolizuje boj dobra proti zlu, je patronem skautů již více než 100 let. Oddíly i jednotlivci po celé republice se chystají svátek oslavit – speciální akcí nebo třeba tak, že stráví svůj školní a pracovní den ve skautském kroji či se šátkem na krku.  V loňském roce skautů a skautek opět v Česku přibylo, nyní jich je téměř 58 tisíc.

Svatého Jiří za patrona všech skautů a skautek zvolil zakladatel skautingu Angličan Lord Robert Baden‑Powell – pondělní svátek se tak bude slavit nejen u nás, ale v podstatě po celém světě. Nejen pro skauty a skautky je sv. Jiří připomínkou vítězného boje dobra se zlem a hodnot, jako jsou čestnost, pravda či odvaha.  „Skautský den se slaví nejrůznějšími způsoby. Někdo v pondělí 24. dubna vyrazí do školy nebo zaměstnání ve skautském šátku či kroji, někdo pozdraví ostatní skauty na Facebooku, ale především se po celé zemi konají desítky setkání a akcí pro skauty i pro veřejnost,“ uvádí Josef Výprachtický starosta Junáka – českého skauta.

Zájem o skauting v Česku neustále roste, svědčí o tom přibývající počet členů – 2 307 za loňský rok, a to především ve věkové skupině mladších školních dětí. Za posledních 11 let narostla skautská základna o 42 % a letos počet členů skautského hnutí v Česku dosáhl počtu 57 840.