Najít kamarády
zažít dobrodružství

25. – 27. září je skautský supervíkend plný dobrodružných akcí! Legendární vodácký závod Napříč Prahou – přes tři jezy, celostátní finále skautské outdoorové olympiády a velká fantasy bitva

22. 9. 2015 Vše

Skauti a skautky zvou: splujte s námi tři pražské jezy! 

Skauti a skautky zvou: splujte s námi tři pražské jezy! 

V pondělí 28. 9. 2015 zaplní tok Vltavy v historickém centru Prahy stovky pramic, kánoí či kajaků skautů a skautek i veřejnosti.  Již téměř 80 let se každoročně na jeden jediný den otevírají vodákům hned tři pražské jezy – pro akci nazvanou „Napříč Prahou – přes tři jezy“. Přihlásit se, a využít tak výjimečnou příležitost sjet jinak zavřené pražské jezy, může každý. Divácky atraktivní propustí Staroměstského jezu pod Karlovým mostem bude hlavní závod projíždět mezi 10.30 a 12.00.

Trasa závodu dlouhá 6,5 kilometrů vede historickým jádrem hlavního města. Posádky startují na Císařské louce s cílem dojet na Štvanici. Na účastníky ovšem nečeká jen klidná plavba pražským historickým centrem – na trati se překonávají vorové propusti Šítkovského jezu u Jiráskova mostu, Staroměstského jezu u Karlova mostu a Helmovského jezu v Holešovicích.  „Vorové propusti pražských jezů jsou nejen technickým unikátem, ale i vodácky nesmírně přitažlivým místem. Již od třicátých let se k nim sjíždí stovky vodních skautů z celé republiky, aby poměřili své dovednosti přímo pod nejkrásnějšími pražskými dominantami. Dnes vedle závodníků využívá tuto příležitost také mnoho rekreačních vodáků,“ přiblížil závod jeho ředitel, skautský vedoucí Jan Fischer.

Kategorie volné splutí je zcela otevřena veřejnosti, je pouze potřeba dodržet základní bezpečností pravidla jako nošení plovacích vest. Mohou se tedy zúčastnit nejen skautky, skauti a vodáci, ale i rodiny s dětmi, které si chtějí zkusit sjet tento netradiční vodácký úsek.

Loď si po domluvě lze zapůjčit přímo na místě, kostýmy a jedinečná plavidla jsou vítány a každoročně slibují zábavnou podívanou pro účastníky závodu i kolemjdoucí.

Přihlásit se, a také si rezervovat loď, je možné prostřednictvím webu http://3jezy.skauting.cz nebo přímo na místě. Fotografie z loňského ročníku ke stažení naleznete zde: https://www.flickr.com/photos/skaut/sets/72157658494267458

Velké finále Svojsíkova závodu proběhne na Novojičínsku, poměřit své dovednosti přijedou nejlepší skautské týmy z celého Česka

V pátek 25. září se na příborské koupaliště sjede 28 chlapeckých a dívčích skautských družin, tedy asi 200 závodících dětí ze všech krajů České republiky, aby porovnaly své schopnosti, dovednosti a znalosti v široké škále disciplín.  Již od svých červnových vítězství v krajských kolech družiny plní celou řadu úkolů, které se promítnou do konečného pořadí. V sobotu 26. září proběhne ve Štramberku modul „Závod“, v Kopřivnici modul „Přežití“ a v neděli v Příboře moduly „Brány“ a „Zpětná vazba“.

Velké finále Svojsíkova závodu je určené pro skauty a skautky ve věku 11–16 let a je vyvrcholením tradiční postupové soutěže 4–8 členných skautských družin. Probíhá každé dva roky na třech úrovních – základní, krajské a celostátní. Cílem Svojsíkova závodu však není jen změření sil zúčastněných družin, ale hlavně podpora jejich fungování, spolupráce, obohacení oddílových programů a vedení k praktickému využití skautských dovedností.

Celý závod je protknut tzv. symbolickým rámcem, pro který letošní pořadatelé vybrali téma Slované. Všichni účastníci se budou v průběhu celého závodu i v rámci doprovodných aktivit moci seznámit s historií Slovanů a jejich kulturou a například i kulinářskými dovednostmi – ty se představí na velké slovanské hostině v neděli večer. Vyhlášení výsledků a předání ocenění proběhne v pondělí 28. září v Příboře.

Více informací naleznete na www.svojsikuvzavod.cz.  Fotografie z krajských kol Svojsíkova závodu naleznete ke stažení zde: https://www.flickr.com/photos/skaut/albums/72157655313464385

Velký labyrint plný nástrah, opravdový katapult a bájné nestvůry. To je Válka o Cintru – akce a fantasy dobrodružství ve 3D

„Poslední členové karavany prošli kolem nás. Velitel zavelel k útoku. Jako černá vlna jsme se vyvalili z lesa na cestu. Zazněl bojovný řev. Překvapená skupinka se sotva zmohla na chabou obranu.“

Takové okamžiky nejsou ve Válce o Cintru ničím zvláštním. Sedmnáctý ročník dvoudenní hry nejen pro skautské oddíly se uskuteční 25. – 28. září v okolí skautské základny Orlovy poblíž Humpolce.

Ve hře bojují znepřátelené armády ze Sapkowského knihy „Sága o Zaklínači“, nechybí bájné nestvůry, legendami opředené postavy či špetka magie. Proti sobě tentokrát stojí císařství Nilfgaard pod vedením císaře Emhyra var Emreise a koalice severních království Temerie, Redanie a Kaedwen. Ve hře je dále celá řada postav či stran, spojených s příběhem Ságy o Zaklínači – kromě elfího komanda Scoia’tael tak jistě nebude chybět zaklínač Geralt či princezna Cirilla. A protože se jedná o takzvanou „dřevárnu“, bojuje se dřevěnými meči obalenými molitanem. 

Letošní ročník je zajímavý také stavbou velkého labyrintu, ve kterém hráči narazí na řadu překvapení, či skutečného katapultu.

Během celého víkendu si na dodržování pravidel dohlížejí hlavně samy děti. Hra má silnou atmosféru a její účastníci se často do své role naplno vžijí. Mají šanci poznat, jaké je to se svými kamarády bojovat proti přesile, zamýšlí se i nad charakterovými vlastnostmi jako je statečnost nebo čest. Mají šanci si vybrat, zda se pustí do boje a pomohu kamarádům, či zachrání svůj život. Letos se velkého fantasy klání zúčastní okolo čtyř stovek kluků a holek.

Více informací najdete na stránkách www.cintra.cz.

Fotografie z loňského ročníku Války o Cintru naleznete ke stažení zde:

https://www.flickr.com/photos/skaut/albums/72157658485363409

Září je ideální čas pro vstup do skautského oddílu, ten nejbližší najdete na www.skaut.cz.

Junák – český skaut má více než 53 tisíc členů a je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Skauting je největší hnutí pro děti a mládež na světě – hlásí se k němu okolo 50 milionů dětí a mladých lidí ve 216 zemích světa.

Jitka Taussiková
tisková mluvčí Junáka – českého skauta
GSM 604 867 970