32 tisíc kluků a holek vyrazí o prázdninách na skautské tábory. Češi často nevědí, že jejich vedoucí jsou dobrovolníci

7. 7. 2019 Vše

Více než tisícovku táborů letos připravují skautské oddíly a střediska, polovina se rozběhla během prvního týdne prázdnin. Junák – český skaut je největším organizátorem táborů v Česku, o přípravu a chod táborů se starají tisíce skautských vedoucích. Podle aktuálního průzkumu agentury IPSOS ale 42 % Čechů neví, že s dětmi pracují ve svém volném čase a zadarmo, jako dobrovolníci.

Foto: Petr Kalousek

„Je jistě škoda, že pouze necelých 60 % populace ví o tom, že skautští vedoucí dobrovolničí nejen ve svém volném čase, ale i bezplatně. Přitom jejich přínos pro výchovu nových generací kluků a holek je obrovský,“ konstatuje Tomáš Macků, ředitel komunikace výzkumné agentury Ipsos, která nedávno, v rámci dlouhodobého partnerství s Junákem – českým skautem, realizovala pro bono další výzkum o názorech Čechů na skauting.

Vedení skautského tábora neznamená pouze čas strávený s dětmi na louce v lese. Přípravám tábora věnují skautští dobrovovolníci měsíce práce dlouho před prázdninami.
Organizační náročnost je daná i charakterem skautských táborů, které skauti budují často „na zelené louce“.
„Kdybych si sepsala seznam všech úkolů potřebných k zajištění tábora, bude mít tak pětadvacet položek. Najít tábořiště, zajistit vodu a všechen materiál, zařídit všechna potřebná povolení, sestavit rozpočet, naplánovat jídelníček a nákupy, připravit lékárnu, komunikovat s rodiči a samozřejmě vymyslet jednotlivé programy podle toho, co chceme ve výchově dosáhnout,“ líčí skautská vedoucí Barbora Srbová z pražského oddílu Sluníčka.

Foto: Lucie Horáková

Kromě toho musí skautští dobrovolníci věnovat čas a úsilí i vzdělávání. Pro vedení tábora potřebují tzv. vůdcovskou zkoušku, akreditovanou u Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, a také kvalifikaci Zdravotníka zotavovacích akcí.

Skauti letos připraví 1076 táborů, na kterých zažije dobrodružství přes 32 000 kluků a holek. Nejvíce táborů letos pořádají skauti z Prahy, Jihomoravského a Středočeského kraje. Jihočeský kraj, Vysočina a Plzeňský kraj jsou regiony, do kterých letos zamíří nejvíce skautů a skautek.

Foto: Petr Kalousek

Skautské tábory:

• jsou určené primárně pro členy skautských oddílů – děti se mezi sebou i s vedoucími dobře znají z celoroční skautské činnosti
  • probíhají bez elektřiny, v přírodě, v lese nebo na louce, kde kluci a holky spí v typických podsadových stanech nebo v indiánských tee-pee
  • trvají nejčastěji 14 dní, některé oddíly ale táboří i tři týdny nebo na klasický tábor navážou táborem putovním
  • průměrně stojí mezi 1000 až 1 200 Kč za týden. Výjimečná cenová dostupnost je daná zejména tím, že jde o tábory nekomerční a vedoucí na nich působí jako dobrovolníci.

Na kluky a holky čeká na skautském táboře nabitý program. Aktivity jsou často zarámované celotáborovou hrou, která pracuje s dětskou fantazií. Kromě toho se děti učí novým dovednostem a starají se o samotný chod tábora. Nakupují, zatápí v kamnech, připravují jídlo, řežou dřevo nebo chystají program pro ostatní. Ve všech těchto činnostech se projevují důležité principy skautingu: kluky a holky vede k samostatnosti, přebírání odpovědnosti a spolupráci ve skupině. Díky intenzivnímu programu, který kombinuje hry, sport, zábavu i povinnosti také děti snadno zapomenou na mobily i počítače.

Foto: Jakub Kozák

Průzkum agentury IPSOS:

• reprezentativní vzorek populace ČR dle pohlaví, věku (15 – 65 let), velikosti místa bydliště a regionu.
  • celkem 1071 respondentů, provedeno v květnu 2019
  • metoda: online výzkum pomocí Ipsos panelu Populace.cz
  • nástroj: strukturovaný dotazník

Kontakt:

Junák – český skaut: Barbora Trojak | tel. 731 403 647 | barbora.trojak@skaut.cz

IPSOS: Tomáš Macků | tel. 774 646 799 | tomas.macku@ipsos.com

Fotografie: ke stažení ZDE

(prosíme o uvádění autorů, jména jsou v názvech fotky)

Věděli jste, že…

skautští dobrovolníci ušetří státu miliardu korun ročně?