Najít kamarády
zažít dobrodružství

Aktivní občanství a apolitičnost: hlavní témata aktuálních vydání časopisů Skauting a Roverský kmen

9. 5. 2017 Vše

Hlasitě rezonujícím tématům se věnují nejnovější čísla časopisů pro skautské vedoucí (Skauting) a skautky a skauty starší 15 let (Roverský kmen); na obě témata v nich najdeme několik článků, které mohou být impulzem k další diskuzi ve skautském prostředí.

Aktivní občanství a apolitičnost: hlavní témata aktuálních vydání časopisů Skauting a Roverský kmen

Hlasitě rezonujícím tématům se věnují nejnovější čísla časopisů pro skautské vedoucí (Skauting) a skautky a skauty starší 15 let (Roverský kmen); na obě témata v nich najdeme několik článků, které mohou být impulzem k další diskuzi ve skautském prostředí. Týkají se mj. motivace k aktivnímu občanství, otázky vlastenectví, apolitičnosti Junáka – českého skauta a v rozhovoru s Jankem Rubešem se dozvíme, proč i jednotlivec může mít velkou váhu ve veřejném prostoru. Přečíst si je můžete i vy!

Skauting: Jak vést druhé k aktivnímu občanství?

Časopis Skauting nabízí prostor k zamyšlení nad tím, proč, jak a co aktivní občanství je. Dočteme se proto v anketě, zdali by vedoucí měli sdělovat členům své názory na politická témata. A hlavně se dozvíme, jak v dětech probouzet aktivní občany, proč bychom to měli dělat a jaké jsou hlavní otázky, se kterými se přitom musíme vypořádat. Navíc získáme tipy na občanský program.

Přečteme si ale také názor, jak vést skautky a skauty k vlastenectví a co tím vlastenectvím vlastně je. Zamyslíme se, jak “dělat dobro” dobře a zastavíme se u toho, jak využít příběhy hrdinných skautských bojovníků proti totalitám v oddílovém programu.

A napříč časopisem řešíme témata, která jsou ve skautu stále přítomná: sledujeme polarizující otázky, rovnováhu mezi tradicí a konzervováním nebo inspiraci pro hry.

Všechna ostatní čísla časopisu Skauting najdete zde.

Roverský kmen: Junák – český skaut a apolitičnost

Obálce Roverského kmene vévodí Janek Rubeš, který v rozhovoru poukazuje na váhu jednotlivce ve společnosti. Krom toho však mluví i o již skončeném projektu Praha vs. prachy, kterým bojoval proti nekalým praktikám taxikářů a o jeho aktuální sérii videoprůvodce Prahou po netradičních místech, Honest Guide. Ten také slouží jako způsob boje s tzv. turistickými pastmi.

Hlavním téma tohoto čísla je však o jiném boji: o boji, kterému říkáme veřejný život a občanská aktivita. Apolitičnost Junáka – českého skauta za celou historii prošla genezí a neuškodí se nad tímto tématem zastavit. Znamená apolitičnost to, že jsme nestraničtí, nebo to, že se máme vyhýbat veřejnému životu?

K tomu opět nakousneme otázku vlastenectví, co znamená být vlastencem a jaké jsou vlastenecké hodnoty. V čísle je také reflektováno aktuální skautské dění: je nám nabídnuta reportáž z březnového Valného sněmu, dozvíme se o nových skautských odborkách a podíváme se i na dobrovolnický tým pořádající skautský festival Obrok, který v Trutnově proběhne již za měsíc.

Všechna ostatní čísla časopisu Roverský kmen najdete zde.

Skautské časopisy si můžete pročíst digitálně i fyzicky objednat

Pravidelně vydáváme časopisy pro různé věkové kategorie: pro předškoláky je určený nový časopis Ben Já Mína, pro děti do 10 let vydáváme časopis Světýlko, skautky a skauti do 14 let si přijdou na své v časopisu Skaut a po Roverském kmeni a Skautingu nezapomínáme na dospělé, pro které je časopis Skautský svět.

Všechna čísla našich časopisů najdete na casopisy.skauting.cz. Předplatit či objednat konkrétní čísla si v případě zájmu můžete na send.cz.