Betlémské světlo doputuje do Česka i v době pandemie

2. 12. 2020 Vše

Více než třicetiletou tradici Betlémského světla nepřeruší ani současná složitá situace. Do své předvánoční služby společnosti se skauti a skautky pustí i letos a symbol míru a přátelství v podobě plamínku z Betléma opět rozvezou po republice. Celá akce však bude probíhat za zpřísněných hygienických pravidel.

Betlémské světlo doputuje do Česka i v době pandemie

„Poselství naděje, světla, jež překonává tmu, které plamínek přináší, je letos ještě aktuálnější než jindy,“ uvádí mluvčí Betlémského světla Zuzana Hrbková.

Pro tento ročník vybrali pořadatelé heslo „Mír překonává hranice,“ které se zatím daří naplňovat. Plamínek již z Betléma doputoval letecky do Rakouska, odkud ho tamní skauti budou šířit dál.
Tradiční ekumenická bohoslužba, na které si v běžných letech Betlémské světlo přebírají delegace z různých zemí, proběhne v sobotu 12. prosince v Salzburgu v podobě on-line přenosu. V neděli 13. prosince v 9 hodin si plamínek převezmou na hraničním přechodu Drasenhofen – Mikulov brněnští skauti a dovezou ho do Brna – Betlémské světlo sem dorazí vlakem rj72 v 10 hodin a 37 minut.

Po České republice pak Betlémské světlo rozvezou skautští kurýři vlaky, a to v sobotu 19. prosince. Organizátoři zatím předpokládají, že se rozvoz bude moci uskutečnit v běžné podobě za snahy omezit velikost kurýrních skupin na minimum. Všichni dobrovolníci budou mít potřebné ochranné pomůcky.

„Apelujeme na pořadatele místních akcí, aby světlo předávali pouze pod širým nebem a dbali na udržování odstupů, jak ve frontách, tak mezi příchozími a dobrovolníky,“ uvedl vedoucí akce Jiří Dorazil. Tradiční donášky světla do domů nebo do domovů důchodců budou také značně omezené, bezkontaktní předání je v těchto případech nutností.

Betlémské světlo se stalo novodobým symbolem Vánoc. V České republice se o jeho šíření starají skauti a skautky letos už po dvaatřicáté. Celá akce stojí na stovkách dobrovolníků, plamínek je tak rovněž symbolem nezištnosti a lidské vzájemnosti.
Všechny potřebné aktuality, včetně seznamu míst, kam si lidé mohou pro plamínek přijít, je možné najít na webových stránkách www.betlemskesvetlo.cz.

Kontakt:

Brno:
Zuzana Hrbková | mluvci@betlemskesvetlo.cz | 777 968 521

Praha, celostátní média:
Barbora Trojak | barbora.trojak@skaut.cz | 731 403 647

Fotografie pro vaše využití – s uvedením autora.