Betlémské světlo

Betlémské světlo je plamínek, který putuje napříč Evropou, symbol míru a přátelství, který k nám letos dorazí již potřicáté. Skautští kurýři ho každoročně rozváží a roznáší po celém Česku – Betlémské světlo je předvánoční služba skautů společnosti.

Betlémské světlo se k nám poprvé dostalo až po pádu čtyřicetileté komunistické vlády, a to díky exilovým skautům z Rakouska. V prosinci 1989 ho spolu s těmi českými, kteří se konečně dočkali svobody, přinesli až pod sochu sv. Václava v Praze.

Foto: Skautský institut

Z Rakouska do Česka

Světýlko si v místě narození Ježíše Krista, Betlémě, přebírá každý rok kluk nebo dívka, kerým se říká „Dítě světla“. Cestu z Betléma do Rakouska, kde tato novodobá tradice vznikla, absolvuje vánoční plamínek letecky ve speciálním bezpečnostním obalu, zde se pak během slavnostní ekumenické bohoslužby předává skautům z jednotlivých evropských zemí.

Letos tato slavnost proběhne v sobotu 15. prosince v Linci, v katedrále Neposkvrněného Početí Panny Marie (Mariendom). Odtud přivezou světlo skauti z Českých Budějovic a z Plzně do ČR vlakem Os 3806 Donau Moldau (odjezd Linz 17:35, příjezd České Budějovice 19:58).

Následující den, v neděli 16. prosince 2018 ráno, se pak vánoční plamínek díky skautským dobrovolníkům rozšíří po celé republice – rozvoz probíhá již tradičně po vlakových trasách. Skautští kurýři ho doručí do všech koutů naší republiky.

Betlémské světlo pomáhají skautům rozvážet České dráhy. Mediálním partnerem je Český rozhlas. Rozvoz vlaky koordinují skauti s skautky z brněnského střediska Řehoře Mendela.

Foto: Iva Mrvíková

Přivítání světla v katedrálách

Téhož dne, v neděli 16.12., proběhne slavnostní přivítání Betlémského světla ve třech katedrálách: v Brně na Petrově v 9 hodin, v Praze u svatého Víta a v Olomouci u svatého Václava v 10 hodin.

Skautská Rybovka

Letos je to již potřicáté, co budou skautští kurýři doručovat vánoční plamínek lidem po celém Česku. Kde jinde takovou událost oslavit, než v jedné z nejkrásnějších budov České pošty u nás. V neděli 16. prosince proto skauti zvou na Skautskou Rybovku ve dvoraně České pošty v Jindřišské ulici v Praze. Českou mši vánoční J. J. Ryby předvede skautský orchestr střediska z Bohnic a jejich přátel. Akce začíná v 18 hodin. Na místě bude také možné vyzvednout si Betlémské světlo.

Předání primátorovi

V Praze přinesou skauti Betlémské světlo také primátorovi hlavního města Zdeňku Hřibovi, a to v 14:30 hodin před budovu Nové radnice na Mariánském náměstí.

Zajímavosti

• Na poštách v Praze, Brně a Olomouci bude možno v týdnu před Vánocemi získat příležitostné razítko Betlémského světla.
  • Heslo skautů pro letošek zní „Mír potřebuje rozmanitost – společně pro tolerantní společnost“ a odkazuje na klíčovou myšlenku zakladatele skautingu lorda Roberta Baden-Powella. Betlémské světlo v tomto může pomoci jako jeden ze symbolů míru a porozumění mezi národy.
  • Letošním Dítětem světla je jedenáctiletý skaut Niklas Lehner z Horního Rakouska. 28. listopadu se vydá do Betléma, kde si v jeskyni narození Krista převezme Betlémské světlo.
  • Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do mnoha zemí světa. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc znevýhodněným dětem.

Foto: ORF Oberösterreich

Fotografie pro využití při akcích nebo v tiskových výstupech jsou k dispozici ZDE.

Doprovodné akce aneb kam pro světlo?

Na mnoha místech a lokálních akcích si pak až do Štědrého dne budou moci lidé od skautů připálit svíčky nebo lucerničky a Betlémské světlo si odnést do svých domovů. Skauti a skautky světlo nerozvážejí jen vlakem, ale umisťují ho i do různých institucí a připravují spoustu akcí pro veřejnost. Přehled všech akcí a odběrných míst najdete na on-line mapě (doporučujeme přiblížit si ji dostatečně).

Rozvoz

A pokud máte v plánu dojít si pro Betlémské světýlko na některé z nádraží, ověřte si čas v harmonogramu vlakového rozvozu.

Příjezd světla do velkých měst 16. prosince

Praha: 9:52 (R988 Vysočina)

Ústí nad Labem (západ): 11:10 (R792)

Plzeň: 13:40 (Rx768)

Karlovy Vary: 14:43 (R610)

Ostrava: 9:20 (R825)

Olomouc: 8:52 (R919)

Prostějov: 13:47 (Os14069)

Třebíč: 8:31 (R668)

Jihlava: 9:18 (R668)

Znojmo: 10:47 (Os24807)

Pardubice: 8:55 (R872)

Liberec: 13:56 (R1270)

Kontakt:

Barbora Trojak, tisková mluvčí Junáka – českého skauta, mail. barbora.trojak@skaut.cz, tel.: 731 403 647

Jan Svoboda, koordinátor Betlémského světla, info@betlemskesvetlo.cz, tel.: 602 559 576

Jak bezpečně odnést Betlémské světlo až domů?

Ideálním způsobem je obyčejná petrolejka, ale dobře poslouží například i zavařovací sklenice se svíčkou. Nezapomeňte na několik špejlí, abyste si světlo mohli připálit.

Jak mít bezpečně uložené Betlémské světlo, aby nám doma nezhaslo, ještě před Štědrým dnem?

Jednoduchým návodem je zapálit například plamínek v karmě přineseným Betlémským světlem. Máte tak jistotu, že vám třeba nedojde olej v lampě nebo nedohoří svíčka.

Brněnští koordinátoři Betlémského světla testovali různé způsoby uchovávání světla ve videu.