Betlémské světlo

Betlémské světlo je plamínek, který putuje napříč Evropou, symbol míru a přátelství, který k nám letos dorazí již potřicáté. Skautští kurýři ho každoročně rozváží a roznáší po celém Česku – Betlémské světlo je předvánoční služba skautů společnosti.

Betlémské světlo se k nám poprvé dostalo až po pádu čtyřicetileté komunistické vlády, a to díky exilovým skautům z Rakouska. V prosinci 1989 ho spolu s těmi českými, kteří se konečně dočkali svobody, přinesli až pod sochu sv. Václava v Praze.

Foto: Skautský archiv

Z Rakouska do Česka

Světýlko si v místě narození Ježíše Krista, Betlémě, přebírá každý rok kluk nebo dívka, kerým se říká „Dítě světla“. Cestu z Betléma do Rakouska, kde tato novodobá tradice vznikla, absolvuje vánoční plamínek letecky ve speciálním bezpečnostním obalu, zde se pak během slavnostní ekumenické bohoslužby předává skautům z jednotlivých evropských zemí.

Letos tato slavnost proběhne v sobotu 14. prosince ve Vídni. Odtud přivezou světlo skauti z Brna do ČR vlakem.

Následující týden, v sobotu 21. prosince ráno, se pak vánoční plamínek díky skautským dobrovolníkům rozšíří po celé republice – rozvoz probíhá již tradičně po vlakových trasách. Skautští kurýři ho doručí do všech koutů naší republiky.

Betlémské světlo pomáhají skautům rozvážet České dráhy. Rozvoz vlaky koordinují skauti s skautky z brněnského střediska Řehoře Mendela.

Foto: Iva Mrvíková

Předání světla v katedrálách

• Praha: neděle 22. prosince, během mše svaté v 10:00
  • Olomouc: neděle 22. prosince, během mše svaté v 10:00
  • Brno: neděle 15. prosince, během mše svaté v 9:00

Zajímavosti

• Heslo skautů pro letošek zní „Odvážně vytvářet mír“ . Betlémské světlo v tomto může pomoci jako jeden ze symbolů míru a porozumění mezi národy.
  • Letošním Dítětem světla je jedenáctiletá dobrovolnice Červeného kříže z Horního Rakouska, Victoria Kampenhuber. 27. listopadu se vydá do Betléma, kde si v jeskyni narození Krista převezme Betlémské světlo.
  • Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do mnoha zemí světa. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc znevýhodněným dětem.

Foto: ORF

Fotografie pro využití při akcích nebo v tiskových výstupech jsou k dispozici ZDE.

Doprovodné akce aneb kam pro světlo?

Na mnoha místech a lokálních akcích si pak až do Štědrého dne budou moci lidé od skautů připálit svíčky nebo lucerničky a Betlémské světlo si odnést do svých domovů. Skauti a skautky světlo nerozvážejí jen vlakem, ale umisťují ho i do různých institucí a připravují spoustu akcí pro veřejnost. Přehled všech akcí a odběrných míst najdete na on-line mapě (doporučujeme přiblížit si ji dostatečně).

Rozvoz

A pokud máte v plánu dojít si pro Betlémské světýlko na některé z nádraží, ověřte si čas v harmonogramu vlakového rozvozu.

Kontakt:

Barbora Trojak, tisková mluvčí Junáka – českého skauta, mail. barbora.trojak@skaut.cz, tel.: 731 403 647

Jan Svoboda, koordinátor Betlémského světla, info@betlemskesvetlo.cz, tel.: 602 559 576

• Jak bezpečně odnést Betlémské světlo až domů?

Ideálním způsobem je obyčejná petrolejka, ale dobře poslouží například i zavařovací sklenice se svíčkou. Nezapomeňte na několik špejlí, abyste si světlo mohli připálit.

• Jak mít bezpečně uložené Betlémské světlo, aby nám doma nezhaslo, ještě před Štědrým dnem?

Jednoduchým návodem je zapálit například plamínek v karmě přineseným Betlémským světlem. Máte tak jistotu, že vám třeba nedojde olej v lampě nebo nedohoří svíčka.

Brněnští koordinátoři Betlémského světla testovali různé způsoby uchovávání světla ve videu.

•  Chystáte nějakou akci spojenou s Betlémským světlem?

Využijte šablony a generátor pro tvorbu plakátků, pozvánek nebo cover fotek pro Facebook.

• Potřebujete fotky?

Jsou ke stažení na našem Flickru. Nezapomeňte uvést autora či autorku.