Betlémské světlo

Betlémské světlo je plamínek, který putuje napříč Evropou, symbol míru a přátelství. Skautští kurýři ho každoročně rozváží a roznáší po celém Česku – Betlémské světlo je předvánoční služba skautů společnosti.

Betlémské světlo se k nám poprvé dostalo až po pádu čtyřicetileté komunistické vlády, a to do Českých Budějovic a do Prahy. Pod sochu sv. Václava dorazilo díky exilovým skautům z Rakouska, kteří tak v prosinci 1989 spolu s těmi českými oslavili fakt, že se konečně dočkali svobody.

Foto: Skautský archiv

Z Rakouska do Česka

Světýlko si v místě narození Ježíše Krista, Betlémě, přebírá každý rok kluk nebo dívka, kterým se říká „Dítě světla“. Cestu z Betléma do Rakouska, kde tato novodobá tradice vznikla, absolvuje vánoční plamínek letecky ve speciálním bezpečnostním obalu, zde se pak během slavnostní ekumenické bohoslužby předává skautům z jednotlivých evropských zemí.

Slavnostní ceremoniál s předáním světla jednotlivým skautským delegacím letos proběhne v sobotu 9. prosince v Linci.

Následující týden, 16. prosince, se pak vánoční plamínek díky skautským dobrovolníkům rozšíří po celé republice – rozvoz probíhá již tradičně po vlakových trasách. Skautští kurýři ho doručí do všech koutů naší republiky.

Betlémské světlo pomáhají skautům rozvážet České dráhy a další dopravci. Celý projekt Betlémského světla má na starosti tým skautů a skautek z Brna.

Foto: Iva Mrvíková

Zajímavosti

• Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do mnoha zemí světa. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc znevýhodněným dětem

Fotografie pro využití při akcích nebo v tiskových výstupech jsou k dispozici ZDE.

Doprovodné akce aneb kam pro světlo?

Na mnoha místech a lokálních akcích si pak až do Štědrého dne budou moci lidé od skautů připálit svíčky nebo lucerničky a Betlémské světlo si odnést do svých domovů. Skauti a skautky světlo nerozvážejí jen vlakem, ale umisťují ho i do různých institucí a připravují spoustu akcí pro veřejnost. Přehled všech akcí a odběrných míst najdete na www.betlemskesvetlo.cz

Rozvoz

Pokud máte v plánu dojít si pro Betlémské světýlko na některé z nádraží, ověřte si čas v harmonogramu vlakového rozvozu.
Zároveň upozorňujeme, že na nádražích mají skautští kurýři velmi málo času a není možné je zdržovat například focením nebo natáčením.

Kontakt:

Barbora Trojak, skautská tisková mluvčí, barbora.trojak@skaut.cz, 731 403 647

• Jak bezpečně odnést Betlémské světlo až domů?

Ideálním způsobem je obyčejná petrolejka, ale dobře poslouží například i zavařovací sklenice se svíčkou. Nezapomeňte na několik špejlí, abyste si světlo mohli připálit.

• Jak mít bezpečně uložené Betlémské světlo, aby nám doma nezhaslo, ještě před Štědrým dnem?

Brněnští koordinátoři Betlémského světla testovali různé způsoby uchovávání světla ve videu.

•  Chystáte nějakou akci spojenou s Betlémským světlem?

Využijte šablony a generátor pro tvorbu plakátků, pozvánek nebo cover fotek pro Facebook. Nebo si již vytištěné plakáty, kalendáříky, samolepky a další propagační předměty objednejte ve skautském e-shopu.

• Potřebujete fotky?

Jsou ke stažení na našem Flickru. Nezapomeňte uvést autora či autorku.