Na stopě nové skautské klubovně: dočkají se Stopaři z Bohnic?

13. 2. 2019 Vše

Pokud si rodiče z Prahy – Bohnic přejí, aby jejich děti začaly chodit do skautu, u místního skautského střediska Stopaři narazí bohužel na dlouhou čekací listinu. Tedy seznam kluků a holek, kteří se do přeplněných oddílů přihlásili o něco dřív, a mají tak větší šanci, že zažijí skautská dobrodružství. Šanci, která pro letos přihlášené děti přijde nejdřív v roce 2023.

Bohničtí to ale takhle nechat nechtějí, a tak se pustili do dlouhého úsilí o stavbu nové klubovny. Našli pozemek a objekt bývalé sauny v areálu mateřské školy a přihlásili se se svým záměrem přestavět ji na klubovnu do participativního rozpočtu. V něm Praha 8 rozděluje na základě hlasování obyvatel městské části několik milionů na různé projekty, které sami obyvatelé vymýšlí a předkládají k veřejnému posouzení. V případě bohnických skautů to dopadlo jednoznačně, pro projekt hlasovala polovina všech hlasujících. Obyvatelé Prahy 8 jsou tedy zjevně přesvědčení, že skauting si zaslouží podporu.

Díky nové klubovně by se mohly řady skautů a skautek v Bohnicích výrazně rozšířit.
„V současnosti  k nám do střediska chodí 116 dětí do 15 let, otevřeli jsme dokonce nový oddíl pro nejmladší skauty a skautky, takzvané benjamínky. Odhaduji, že díky nové klubovně s větší kapacitou bychom mohli přidat ještě jeden oddíl a členskou základnu rozšířit o 20 až 30 procent,” říká Jakub Netolický ze Stopařů.

Studie bohnické klubovny

Z prostředků získaných v participativním rozpočtu byla vypracována architektonická studie a také projekt včetně již hotové  stavební dokumentace. Stavební povolení je snad již jen otázka času. Nyní se před bohnickými objevila příležitost, která by je výrazně posunula k samotné stavbě klubovny. Magistrát hlavního města totiž před několika dny obeslal městské části s informací, že vyčlenil 500 milionů korun na různé projekty nad rámec jejich běžných rozpočtů a vyzval je, aby předložily své záměry. Jedním z nich může být právě i skautská klubovna pro Stopaře.

Předchozí koalice skauting oceňovala jako smysluplnou možnost trávení volného času pro děti z Osmičky a projektu fandila. Zda se dočkají podpory i od současné koalice se skauti dozví zanedlouho, během hlasování rady o projektech, které městská část předloží magistrátu. My jim každopádně držíme palce a přejeme si, aby se další místní kluci a holky mohli pustit do skautských dobrodružství!

Původní objekt sauny, který chtějí skauti přestavět

Participativní rozpočty mohou být pro skauty zajímavou příležitostí, jak získat peníze na opravy nebo stavby kluboven. Nedávno v něm v Brně uspěli také skauti z místní části Židenice. Jak celý systém funguje si můžete přečíst třeba zde.