Najít kamarády
zažít dobrodružství

Celosvětové skautské hnutí nominováno na Nobelovu cenu míru

26. 1. 2021 Vše

Norská poslankyně Solveig Schytz nominovala celosvětové skautské hnutí na Nobelovu cenu míru za rok 2021. Skautské hnutí tvoří na 60 milionů dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků ve 216 zemích světa. Jde o největší výchovné hnutí na světě.

Celosvětové skautské hnutí nominováno na Nobelovu cenu míru

Martin Křivánek - Set

Skauting je postavený na tom, že dává mladým lidem schopnosti, díky nimž se stávají aktivní součástí lokálního i globálního společenství. WAGGGS a WOSM (jejichž zakládajícím členem je i Junák – český skaut, pozn. aut. ) sdružují globálně miliony kluků a holek, kteří jsou si navzájem přáteli. Je to hnutí pro mladé lidi z různých kultur, náboženství a prostředí,” uvedla poslankyně s tím, že se díky skautingu mohou postavit do čela řešení výzev, které nám přinese budoucnost. Je na čase ocenit přínos skautingu a mladých lidí v úsilí o dosažení míru po celém světě,” uzavřela. Skauting je podle Schytz protiváhou proti egoismu a v současném světě, řešícím velké problémy jako je klimatická změna, války nebo pandemie, je ho třeba. 

Foto: Karel Pešek

K získání Nobelovy ceny míru vede samozřejmě dlouhá cesta. Velmi nás však těší, že se i díky samotné nominaci mohou lidé po celém světě znovu dozvědět, jak důležitou roli skauting hrál a hraje v všestranném rozvoji kluků, holek a mladých lidí, ve službě druhým a společnosti,” dodává tisková mluvčí Junáka – českého skauta Barbora Trojak.     

Síla skautingu se ukázala i v pandemickém roce 2020. Stejně jako v Česku se skauti a skautky po celém světě zapojovali do služby společnosti a snažili se pomoci potřebným. Skautská výchova zároveň hraje v dlouhodobém měřítku významnou roli v posilování duševní i tělesné odolnosti, kterou pandemie covid-19 zkouší u lidí všech generací.  

Foto: WOSM

Skauting funguje jako společný jazyk pro miliony kluků a holek na světě, kteří si díky němu mohou bez ohledu na národnost, jazyk, kulturu, víru nebo náboženství rozumět. Základní myšlenky skautingu jsou všude na Zemi stejné a stojí na společných hodnotách a pravidlech. Fair play, dobrodružství s kamarády, pobyt v přírodě a její ochrana, rozvoj charakteru a osobnosti nebo hledání příležitostí, jak být užitečný a pomáhat druhým jsou pevně mezi nimi.

Zakladatel skautingu Robert Baden-Powell, sám několikrát nominovaný na Nobelovu cenu míru, původně skautingu roli v utváření míru nepřikládal. To se ale změnilo záhy poté, co zažil 1. světovou válku jako konflikt s dalekosáhlými důsledky, a dohlédl, jak velký význam by mohlo mít společenství fungující celosvětově, na principech vzájemného přátelství a porozumění a zároveň s pevným ukotvením ve svých zemích a místních komunitách. 

Solveig Schytz 

Solveig Schytz je poslankyní norské Liberální strany a členkou jejího předsednictva. Studovala restaurátorství a je sama také skautkou – stála v čele vedení norské skautské organizace. 

Foto: www.venstre.no

Nobelova cena míru

Nobelovou cenu míru mohou získat osoby nebo organizace a na rozdíl od ostatních Nobelových cen ji neuděluje švédská Akademie věd, ale norský Nobelův výbor, jmenovaný norským parlamentem. Sběr nominací probíhá do 31. ledna každého roku, následně Nobelův výbor sestavuje užší seznam kandidátů, konzultuje ho s poradci a nakonec hlasuje. Pro vítěze musí hlasovat většina členů výboru.