Najít kamarády
zažít dobrodružství

Čeští skauti mají nový národní šátek

29. 10. 2018 Vše

Při příležitosti stého výročí vzniku Československa představil Junák – český skaut nový skautský národní šátek.

Čeští skauti mají nový národní šátek

Národní šátek skauti doposud neměli. Je určen mimo jiné pro použití v zahraničí, stává se sjednocujícím prvkem přítomnosti českých skautů za hranicemi země (v kroji či bez něj) a bude tak posilovat povědomí o českém skautingu a jeho dobré jméno. Vychází z konceptu šátků, které využívají velké výpravy na mezinárodní akce (například Jamboree), ale je k dispozici i jednotlivcům či například oddílovým výpravám, tedy i těm, kteří dosud neměli k dispozici žádný šátek, jímž by se mohli opatřit na cestu do skautského zahraničí. Národní šátek bude ale možné používat i v Česku, je určen jak pro malé světlušky a vlčata, tak pro dospělé skautky a skauty.

Prodej šátků Junák – český spustil k 28. říjnu a setkal se s obrovským zájmem, dodací lhůta je momentálně asi tři týdny.

Skautský národní šátek je založený na národních barvách, inspirován šátky mnoha českých kontingentů na mezinárodní akce a úspěšným šátkem k 100 letům českého skautingu. Lev v cípu šátku odkazuje na malý státní znak České republiky a vychází ze zobrazení dvouocasého lva vytvořeného bratrem Janem Čákou, nedávno zesnulým grafikem a výtvarníkem. Šátek je po odvěsnách lemován „copánkem“ v národních barvách, u prvních sérií bude lemovka doplněna stužkou 1918 > 2018, odkazující k výročí. Budoucí série šátku budou bez této stužky.