Najít kamarády
zažít dobrodružství

Chystá se skautský komiks a velbloudice Pepita vyráží do (knižního) světa

26. 11. 2019 Vše

Skautské kulturní novinky tentokrát přináší zprávu o dvou knihách plných skautských příběhů.

Chystá se skautský komiks a velbloudice Pepita vyráží do (knižního) světa

Vyšla kniha Pepito (ne)plivej! o zbloudilé velbloudici a skautské štafetě

Červen 1945. Válka skončila a krajinou táhne podivné procesí – skauti ve stejnokrojích vedou (a jeden se veze) velblouda dvouhrbého, přesněji velbloudici, které říkají Pepito. Zastaví, když se spustí dešťová přeháňka. U kandelábru velbloudici přiváží, nechají ji popásat a sami si vlezou do kabiny opuštěného vojenského náklaďáku. Když se déšť přežene, vyrazí dál. Před nimi je ještě dlouhá cesta a řada úsměvných epizod.  Skutečný příběh z času, kdy nastalo období obnovování nové republiky, se odehrává mezi Vysočinou a Prahou. Skupina skautů z Havlíčkova Brodu našla v lesích zatoulanou velbloudici a jak velí jedno ze skautských přikázání – rozhodli se jí pomoci. A tak vznikla fenomenální akce na záchranu exotického zvířete. Cesta velbloudice a skautů trvala týden.  Na trase Havlíčkův Brod – Golčův Jeníkov –  Čáslav – Kutná Hora – Kolín – Úvaly až do pražské Zoo. A jako malí skauti se záchrany zvířete účastnily pozdější výrazné osobnosti – literární historik Jaroslav Med, filmový režisér Miloš Forman, odpůrce komunistického režimu Roman Bubák a další. Kniha Pepito (ne)plivej! je beletristickým zpracováním tohoto příběhu. Autor Miloš Doležal po archivním výzkumu a setkávání s pamětníky napsal text, sestavený z krátkých kapitol-zastavení, ve kterých se „potkává“ putování skautsko-velbloudí družiny, český venkov, bizarní i dramatické situace, vzájemné hovory, sen-horor, dozvuky války, opilí osvoboditelé, skautská družba s obyvateli, poválečná Praha… Součástí knihy jsou jedinečné archivní fotografie ze skautské cesty a ilustrace současného výtvarníka a skauta Jakuba Grece.  Knihu typograficky upravil Luboš Drtina.

Knihu je možno objednat také na www.podmelechovský-spolek.cz. S uvedením hesla Maják platí sleva 10 %.

Křest knihy se koná v úterý 3. prosince od 18:00 ve Skautském institutu na Staroměstském náměstí. Knihu uvede Petr Vizina a Dismanův rozhlasový soubor.

Skautský komiks hledá podporovatele na Hithitu

Skauting si zaslouží velké vyprávění, svůj velký příběh. Letos slavíme 30 let svobodného skautování. Nadělme si k tomuto výročí dárek: výpravnou komiksovou knihu o českém skautingu! Žádná podobná skautská kniha v Česku zatím nevznikla, tahle může být první.

Chceme vyprávět pravděpodobné příběhy běžných lidí, skautů a skautek, v různých přelomových dějinných obdobích od počátků skautingu až do současnosti. Chceme ukázat, že lidské osudy nejsou černobílé, že každá doba přináší své velké výzvy i těžké okamžiky, které prověřují náš charakter. Je to vlastně pohled do minulosti, který nás má přivést k zamyšlení v současnosti. Jsou to příběhy o nás všech.

Rádi bychom zaujali také mladou generaci, která už nefrčí na foglarovkách. Obliba komiksu obecně roste a je to formát, který nabízí jedinečné možnosti vyprávění písmem i obrazem. Komiks má ve skautu také velkou tradici, vždy to byly ale spíš krátké formáty, různé stripy nebo seriály na pokračování. Zatím ale ještě nikdy nezvnikla skautská komiksová kniha.

Kniha bude mít 7 samostatných uzavřených kapitol. Každá se bude odehrávat v jiné době od vzniku skautingu až do současnosti a každou bude kreslit jiný výtvarník. Jednotlivé kapitoly budou vsazené do rámcového příběhu. Kniha by měla být pro čtenáře lákavá nejen pro své příběhy, ale měla by být také na pohled atraktivním knižním artefaktem.

Vznik knihy můžete podpořit i vy – stačí si vybrat jednu z odměn na Hithit.com.