Najít kamarády
zažít dobrodružství

Co děláte jen #zadobrypocit? Inspirujte 5. prosince druhé, je Mezinárodní den dobrovolnictví!

4. 12. 2017 Vše

Mezinárodní den dobrovolnictví se slaví 5. prosince, a to už od roku 1985, kdy byl tento den vybrán Organizací spojených národů. V Česku se toho zatím mnoho neděje, ale to můžeme společně snadno změnit! K Mezinárodnímu dni dobrovolnictví jsme proto přichystali výzvu pro všechny skauty a skautky, aby sdíleli s okolím, co dělají jen „za dobrý pocit“. 

Co děláte jen #zadobrypocit? Inspirujte 5. prosince druhé, je Mezinárodní den dobrovolnictví!

Monika Merglová - Monča

Mezinárodní den dobrovolnictví se slaví 5. prosince, a to už od roku 1985, kdy byl tento den vybrán Organizací spojených národů. V Česku se toho zatím mnoho neděje, ale to můžeme společně snadno změnit! K Mezinárodnímu dni dobrovolnictví jsme proto přichystali výzvu pro všechny skauty a skautky, aby sdíleli s okolím, co dělají jen „za dobrý pocit“. 

Jak by to mělo vypadat?

  • Vyfoťte se s cedulkou a nápisem #zadobrypocit a #skaut a napište, co všechno děláte bez pomyšlení na odměnu, a to nejen ve skautu, ale i jinde. 
  • Pokud se neradi fotíte, můžete fotku vynechat, jen napsat příspěvek a doplnit označením #zadobrypocit a #skaut. 
  • Nakonec sdílejte na svém Facebooku, Twitteru nebo Instagramu, my budeme ty nejlepší příspěvky vybírat a sdílet na oficiálních profilech Junáka – českého skauta. 
  • Na fotce samozřejmě nemusíte být sami! Klidně se vyfoťte s kamarády z družiny, kmene, oddílu, střediska…
  • Zapojit se můžete i jako neskautští dobrovolníci! Prostě vynechejte #skaut .)

A proč to vůbec děláme? Mezinárodní den dobrovolnictví se pro nás dotýká dvou témat. Státní instituce, veřejnost a vlastně ani skauti samotní často nevnímají svou práci pro ostatní ve skautu jako dobrovolnictví, a to přestože plně naplňuje jeho definici: věnujeme stovky hodin práci pro ostatní, aniž bychom za to chtěli víc, než dobrý pocit. A také to, že se skauti a skautky často neomezují jen na skauting, ale opravdu se snaží každý den zlepšovat svět okolo sebe a dělají dobrovolně mnoho jiných prospěšných věcí.

Byli bychom rádi, kdyby byli skauti a skautky inspirací pro ostatní, připomínali, že je normální starat se o své okolí, zajímat se o ostatní a pomáhat tam, kde je to potřeba. Pomůžete nám s tím? Ale pozor – je to jen #zadobrypocit .)