Najít kamarády
zažít dobrodružství

Největší hnutí mladých na světě slaví narozeniny manželů Baden-Powellových. Víte o skautingu všechno?

21. 2. 2019 Vše

22. února slaví skauti a skautky na celém světě Den zamyšlení (v některých zemích Den zakladatelů). V tento den, ale každý v jiném roce, se totiž narodili zakladatel skautingu a světový náčelník Robert Baden-Powell a jeho žena a skautská světová náčelní Olave Baden-Powell. Měli by jistě radost, kdyby viděli, jak se skautingu ve světě daří: hlásí se k němu 60 milionů dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků ve 216 zemích světa a je tak největším hnutím mladých na světě. Více než 60 tisíc skautů a skautek je i v Česku.

Největší hnutí mladých na světě slaví narozeniny manželů Baden-Powellových. Víte o skautingu všechno?

Oslava století skautingu na ostrově Brownsea, 2007. Foto: World Scout Bureau Inc.

Manželé Robert a Olave Baden-Powellovi

Vyzkoušejte se. Kolik věcí z tohoto seznamu vás překvapilo?

  1. Kniha Roberta Baden-Powella Skauting pro chlapce je jednou z nejprodávanějších knih v historii, odhaduje se, že se jí od roku 1908 prodalo na 150 milionů kusů.
  2. Skauting není jen v několika, většinou nedemokratických zemích: třeba v Číně, na Kubě, v Laosu nebo v Severní Koreji.
  3. Baden-Powell byl jednadvacetkrát nominován na Nobelovu cenu míru, nikdy ji však nedostal. Zatím.
  4. Nejvíce členů na světě má Gerakan Pramuka, indonéská skautská organizace. 21 milionů skautek a skautů! 

    Oslava národního skautského dne v Indonésii. Foto: www.wosm.org

  5. Robert Baden-Powell se do Československa nedostal, je ale nositelem Řádu bílého lva, který mu předal Jan Masaryk v roce 1929 na světovém jamboree. Lady Olave Československo navštívila, v roce 1946 ji u nás vítaly tisíce skautek a skautů.
  6. Slovo jamboree (=skautské setkání) má nejasný původ. Nejčastější teorie je, že bylo odvozeno ze svahilského jambo – ahoj. Když jednou B-P dostal otázku, proč nazval setkání skautů “jamboree”, odvětil: „A jak jinak byste to nazvali?” 

    Jamboree v Japonsku, 2015. Foto: Karel Pešek

  7. Synonymem pro americké skautky jsou pro mnoho lidí sušenky. Prodávají je už přes sto let a jsou důležitou součástí fundraisingu na skautskou činnost. Existuje dokonce i aplikace Girl Scout Cookie Finder na smartphone, která vám pomůže najít nejbližší nabídku skautských cukrářek. 
  8. Na světě jsou skauti, kteří se neučí rozdělávat oheň. Například ti z vyprahlého Španělska si prostě u táboráku neposedí, protože by šlo o příliš rizikovou kratochvíli. Skauting zkrátka vypadá v každé zemi trochu jinak, ale všude sdílí ty stejné hodnoty. 

    Portugalští skauti se vrací z výpravy

  9. Skauti ze Saúdské Arábie pomáhají každý rok muslimům při zakončení jejich pouti do Mekky. Vzhledem k množství poutníků, které se odhaduje na 2 miliony, je jejich služba víc než potřebná. V roce 2018 se jich zapojilo 4 500!
  10. V některých zemích světa mají různé věkové skupiny různě barevné krojové košile. Někteří skauti si nášivky odborek a různých zkoušek nepřišívají na košili, ale na speciální šerpu, kterou nosí třeba i přes tričko. 

    Malé kanadské skautky

  11. Když se Baden-Powell a Olave v roce 1912 brali, každý skaut a skautka darovali jednu penci do sbírky na svatební dar. Bylo jím auto!
  12. V některých zemích pomáhají skauti s lepší integrací uprchlíků, například ti brazilští dívkám a chlapcům, které uprchli ze sousední Venezuely před nesvobodou, ekonomickou krizí a násilím.
  13. V některých zemích funguje letecký skauting. Třeba v Nizozemsku mladší letečtí skauti pomáhají v leteckých muzeích, lepí modely a létají s letadly na dálkové ovládání, starší létají v kluzácích, lehkých letadlech a dělají seskoky. Letecký skauting fungoval i v Československu.
  14. Němečtí skauti táboří ve speciálních stanech zvaných Kohte nevšední černé barvy. Stany se sestavují z menších plachet, které jde propojovat do rozsáhlých staveb, často čistě vázaných. Nacisté Kohte zakázali, po skončení války se ale zase začaly používat. 

    Foto: Ralph Fröhlich

  15. Z 27 astronatů, kteří se vydali do kosmu (Apollo 9 – Apollo 17) chodilo 24 do skautu. 

    Foto: Chen Po Hung, Taiwan.
    © WSB Asia-Pacific

Robert Baden Powell napsal dopis, který měl být otevřen až po jeho smrti a tak se i stalo. Bylo v něm poselství, které provází skautky a skauty po celém světě dodnes:
Opravdová cesta ke štěstí je dělat radost ostatním lidem. Pokuste se zanechat tento svět o trochu lepším, než jaký byl, když jste na něj přišli. Až se váš čas naplní, zemřete šťastně s pocitem, že jste v žádném případě neprožili svůj život zbytečně.”