Najít kamarády
zažít dobrodružství

Mějte dobrou náladu i v čase karantény! Tipy pro rodiče a děti

19. 3. 2020 Vše

Situace, kterou prožíváme, je pro všechny nová a v mnohém i náročná. Výjimkou nejsou ani děti. Jsou vytržené ze svého navyklého běhu dní, který tvořilo chození do školy v kombinaci s kroužky a dalšími pravidelnými činnostmi, to vše je dnes omezeno. Navíc, jistě vnímají zprávy a dění kolem nich, mohou mít strach o své blízké, strach z nejistoty, která je s novým onemocněním spojena.

Mějte dobrou náladu i v čase karantény! Tipy pro rodiče a děti

Přinášíme proto několik doporučení pro rodiče, která mohou pomoci předejít či alespoň zmírnit stres u dětí i jejich vlastní.

Článek pro vás připravil dobrovolnický tým skautů a skautek zabývající se bezpečností skautských dětí. Děkujeme!

Extra tip: stáhněte si ty nejdůležitější tipy v PDF, a vytiskněte si je třeba na ledničku nebo nástěnku! >>>

Rodiče, mějte na paměti to nejdůležitější:

Nečekejte až děti přijdou samy, že je něco trápí. Zajímejte se o ně aktivně. Ptejte se jich, jak se cítí a co si myslí. Respektujte jejich emoce a přijměte je, každý na stres reaguje jinak. Mohou vám pomoci tyto otázky:

  • Jak ses dnes vyspal/a? Jak se cítíš?
  • Co se ti líbilo na včerejším dni?/Co se ti na včerejším dni nelíbilo?
  • Co by se ti líbilo dnes společně podniknout? Co bychom měli vynechat, abys nebyl/a smutný/á?

Říkejte dětem pravdu. Nezatajujte jim informace o tom, co se aktuálně děje. Informace podávejte jasné, jednoduché a ověřené, přiměřené tomu, co je dítě ve svém věku schopné pochopit. Neslibujte nic, o čem nevíte, že to bude platit. Netvrďte třeba, že příští týden už to bude v pohodě. Snažte se věnovat pozornost stávající situaci a nikoli tomu, co bude.

  • Nevím, jaké to bude za týden nebo za měsíc, ale dnes spolu uděláme tuhle věc, potom si zahrajeme hru a nakonec tuhle věc…
  • Když se vzájemně podpoříme, společně to zvládneme.

Ptejte se dětí, co o aktuální situaci vědí, co si o ní myslí. Pokud to bude třeba, uveďte informace a domněnky na pravou míru. 

  • Pamatuješ si, kdo ti poprvé řekl o koronaviru? Co tě jako první napadlo? Co jsi cítil/a?
  • Co o tom víš dnes? Odkud ses to dozvěděl/a?
  • Je něco, co bys potřeboval/a ještě víc vysvětlit?

Ujistěte děti, že jste tu pro ně, že s vámi mohou mluvit, mohou se ptát, projevit své pocity. 

  • Kdykoliv budeš smutný/á, přijď a řekni mi o tom.
  • Kdykoliv se budeš trápit, můžeme spolu o tom mluvit.

Poskytněte dětem jistotu a řád i v této mimořádné situaci. Domluvte se například, že škole se budete věnovat vždy v určitém čase.

  • Udělejte si pro každý den konkrétní plán, který zahrne jak čas na školu, tak na hru, společnou procházku (je-li možná) nebo deskovku, kontakt s kamarády apod.
  • Pomůže, když váš plán bude všem na očích (nástěnka, rozvrh na papíře na ledničce ap.).
  • Vyvažujte v plánech čas na práci, zábavu, ale také třeba na pohyb.

Takhle může vypadat jeden den na vaší nástěnce. | Autorka: Alena Holubová

Domácí úkoly chodí postupně. Vytvořte si pro každý předmět seznam! | Autorka: Ludmila Hobzová

Domluvte si s druhým rodičem/prarodiči a dalšími jednotný přístup, který budete k situaci zaujímat. Může se jednat třeba o to, kdy používat roušku, zda ne/navštěvovat babičku a dědu, nebo kolik času je možné trávit u televize.

Nezapomínejte pečovat také o sebe. Pokud budete v klidu a v pohodě vy sami, přirozeně se to přenese i na vaše děti. Jděte jim příkladem – relaxujte s nimi, zaměřujte se na pozitivní prožitky dne. Pokud jste rozrušení, je v pořádku to dítěti přiznat. Dítě patrně poznalo, že vám není dobře a je lepší mu vysvětlit, jak se cítíte a proč. Často to uleví jemu i vám. Je možné, že totiž prožívá podobné pocity, což vás může jistým způsobem spojit a dítě ujistit, že i takové emoce jsou v pořádku.

Co dalšího můžete udělat, aby vám společně bylo dobře:

  • Podpořte vznik prostoru, kdy si můžete povídat a být spolu každý den – společné večeře, odpolední čaj apod.
  • Zapojte děti do pomoci v nové situaci. Mohou mít za úkol myslet na to, abychom každý den zavolali babičce a popovídali si s ní, připravit večeři nebo posbírat mezi členy rodiny nápady na oblíbená jídla. Převzít mohou také třeba péči o domácí mazlíčky. 
  • Podpořte zdravý životní styl a imunitu. Můžete společně zkoušet nové a zdravé recepty, nechat děti připravit obložený ovocný talíř, každý den si společně zacvičit, začít se otužovat.
  • Jednou za čas udělejte společně něco neobvyklého, co nikdy neděláte. Uspořádejte módní přehlídku, připravte si rodinné lázně s masážemi, vyrobte společně loutky a zahrajte představení, promítejte staré fotky.

Tipy pro radostnější a příjemnější dny dětí:

Dostali jsme se všichni do nové obtížné situace, která je složitá pro dospělé i pro vás, holky a kluky. Hodně se toho změnilo i pro tebe – nemůžeš chodit do školy (i když učení asi zas tak moc neubylo), ani na kroužky, ven jen občas a nepotkáváš se naživo s kamarády a kamarádkami. Také slyšíš nebo čteš novinky o koronaviru a nemoci s divným názvem COVID 19. Můžeš se cítit různě, občas se radovat, že ubylo starostí a vstávání, občas naopak mít strach z budoucnosti nebo o své blízké. Na spoustu tvých otázek zatím nemusí být jasné odpovědi. A i o tom ta nová situace je. Tvoje pocity jako radost, strach, nuda či úzkost jsou normální. Máme je tak trochu všichni. Tady je pár tipů, jak se s celou situací poprat, abys to v následujících dnech zvládal/a lépe.

Cokoliv teď cítíš je v pořádku. Možná se cítíš jinak než tvůj sourozenec, kamarád/ka nebo rodiče. 

Ptej se, když něčemu nerozumíš. Nerozumíš věcem, co se kolem tebe dějí? Zaslechl/a jsi ve zprávách něco, co ti není jasné? Neboj se zeptat. Nejblíž budeš mít asi rodiče, třeba máš i možnost zavolat/napsat si se svým vedoucím, učitelem nebo jiným blízkým dospělým.

Neboj se vše probrat s rodiči.

  • Pokud tě něco trápí, svěř se jim, společné povídání může hodně pomoci.
  • Naučil ses teď něco nového? Řekni to rodičům, udělá to radost vám všem.

Udělej si plán. Zkus si naplánovat čas na učení, na pohyb, ale také na zábavu a volný čas, o kterém sám/sama rozhodneš, jak ho strávíš.

  • Nezapomeň ani na společný čas s rodiči, který nebude “pracovní” (učení nebo pomoc doma), ale třeba společné hraní deskovky, čtení nebo jiná oblíbená věc.

Zůstaň ve spojení s kamarády. Vymysli, jak se spojit s kamarády a kamarádkami, když zrovna nemůžete jít spolu ven a do školy.

  • Pomoci ti mohou rodiče. Domluv se s rodiči, jak se s kamarády spojíš.
  • Pokud to bude online, nezapomeň na zásady bezpečí na internetu. 

Mysli na každodenní radost. Zkus každý den vymyslet něco, co tě potěší nebo udělá radost někomu dalšímu.

Zkus pomoci doma. Vyber, co by doma pomohlo a mysli na to jako na svou věc – vynesení koše, doplnění vody domácímu mazlíčkovi, úklid myčky, příprava středeční večeře. Můžeš také zkusit nějakou jednorázovou větší věc: umýt všechny dveře, vytřídit prádlo a vyprat, přesadit pokojové rostliny. 

  • Tvoje pomoc je důležitým doplňkem pro zbytek rodiny, který má nejspíš povinnosti v práci, nebo se možná snaží pomáhat s roznosem nákupů seniorům, šitím roušek a podobně.

Každý den relaxuj! Poslechni si oblíbenou písničku, natáhni se nebo se pohodlně posaď a zavři oči. Také si můžeš zacvičit jógu, vybarvit omalovánku nebo něco upéct.

  • Relaxuj pravidelně.

Co dále? Jak trávit čas doma s dětmi?

Poradí náš článek s tipy, jak smysluplně zabavit děti. 🙂

Přejeme, ať jsou vaše dny čím dál klidnější a plné dobré nálady!