Podpořit skauting je možné i pomocí dobročinné závěti

12. 9. 2018 Vše

Sepsat během svého života závěť se rozhodne poměrně málo Čechů a Češek, za rok 2017 bylo například uzavřeno pouhých 20 tisíc závětí. Ještě méně lidí pak ví, že prostřednictvím dobročinné závěti mohou podpořit některou z organizací, jejichž činnost je jim blízká či sympatická. Jedním z těch, kdo rozhodli pomoci tímto způsobem, je i dvaačtyřicetiletý Pavel Trantina, skautským jménem Goblin. Svou závětí hodlá podpořit skauting, který jej provází celým životem.

Podpořit skauting je možné i pomocí dobročinné závěti

„Ve svých 42 letech plných každotýdenních pracovních cest letadlem jsem se rozhodl nečekat, kdy se mi co ve světě může stát, ale ošetřil jsem svůj skautský odkaz trvale dopředu. Inspiroval mě k tomu dlouholetý skautský starosta a místostarosta a jeden z mých vzorů Jirka Navrátil. Často mi totiž vypravoval, jak obráží skautské pohřby a vdovy mu na nich říkají: «Do poslední chvíle manžel na skauty myslel.» A on jim, s humorem sobě vlastním, v duchu odpovídal, že by bylo hezké, kdyby na ně dotyčný myslel i v poslední vůli.

Sepsal jsem proto závěť a v ní odkázal značnou finanční částku Skautské nadaci Jaroslava Foglara, jež by měla sloužit zejména na podporu mezinárodních skautských výměn. A dále Skautskému institutu odkazuji písemnosti, knihy a další předměty především skautské provenience, o něž rodina, která je o mém rozhodnutí informována, neprojeví zájem. Věřím, že tak bude o můj odkaz dobře postaráno a poslouží dalším generacím skautů a skautek u nás zažít podobně šťastné chvíle, které jsem díky skautingu měl možnost zažít (a dosud zažívám) já sám.”

Mezinárodní den závětí 13. září připomíná význam závěti a možnost věnování peněz, nemovitosti či cenných papírů dobročinné nebo veřejně prospěšné organizaci. Konat dobré skutky totiž lze jak za života, tak i po něm, a to prostřednictvím dobročinné závěti.

Při této příležitosti vyhlásila koalice Za snadné dárcovství, jejíž součástí je i Junák – český skaut, od 13. září do 12. října Měsíc dobročinné závěti. Dárcům a dárkyním, kteří ve své poslední vůli pamatují na dobročinnou organizaci blízkou jejich srdci, během něj proplatí díky finanční podpoře Nadace Via notářský poplatek za sepsání závěti. Ten činí zhruba 1 800 Kč, samotný úkon pak není nikterak náročný nebo složitý.

Českou iniciativu nazvanou Závěť pomáhá realizuje koalice Za snadné dárcovství sdružující 36 organizací, mezi něž patří například Junák – český skaut, Armáda spásy, Amnesty International, SOS Dětské vesničky, Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové či Lékaři bez hranic. Na možnost darů ze závěti se od roku 2014 snaží upozornit kampaní Závěť pomáhá se sloganem: Pomáhám za života, budu i po něm. Přestože je totiž v mnoha státech Evropy forma darování ze závěti běžná a malý nebo velký dar poskytují tisíce lidí, u nás je takových dárců stále velmi málo.

Podrobnější informace najdou zájemci na webu www.zavetpomaha.cz.

Pro skautskou veřejnost je pak určena služba Skautský odkaz: www.skautskyodkaz.cz