Najít kamarády
zažít dobrodružství

Drobní dárci poslali přes darujme.cz už 3 miliony na skautské klubovny. Podpora skautingu od jednotlivců i obcí roste

27. 2. 2020 Vše

Skautské oddíly stále častěji k oslovování individuálních dárců využívají webovou platformu darujme.cz. Kluboven v neuspokojivém stavu nebo s nedostačující kapacitou jsou po celé republice desítky. Tato situace oddíly nutí hledat nové cesty, jak financovat velké rekonstrukce nebo stavby kluboven, a nabídnout díky tomu skautská dobrodružství většímu počtu holek a kluků. Se správou dárcovských projektů pomáhá oddílům Skautská nadace Jaroslava Foglara.

Drobní dárci poslali přes darujme.cz už 3 miliony na skautské klubovny. Podpora skautingu od jednotlivců i obcí roste

Nový domov skautů a skautek z Chotěboře.

Skautek a skautů nepřetržitě přibývá již třináct let, za posledních deset let se počet členů největší výchovné organizace pro děti a mládež v Česku zvýšil o téměř 50 procent. V době rostoucího zájmu dětí a rodičů o skauting je právě nedostatečná kapacita nebo neuspokojivý stav klubovny jedním z častých důvodů, proč mnohé skautské oddíly už nejsou schopné přijímat další nováčky. Prostor, kde se kluci a holky pravidelně scházejí na schůzkách, je přitom srdcem oddílové činnosti.

Klubovna je základním stavebím kamenem oddílové činnosti Foto: Zuzana Havlínová

„Dárcovské projekty na nové klubovny asi nikdy nenahradí chybějící investiční prostředky na nové stavby. Pomáhají ale ukázat na systémový problém nedostatečné podpory investic do mimoškolní výchovy dětí a mladých lidí. A například skautům ve Vyškově pomohla propagace spojená s individuálním fundraisingem při jednání s městem a krajem o podpoře financování nové klubovny. Vedení obcí i krajů díky sbírkám často ještě lépe porozumí významu klubovny pro činnost oddílů,” uvádí skautský specialista na nemovitosti Ivo Brzobohatý.

Skautské oddíly při rekonstrukcích či stavbách nových kluboven zapojují současné i bývalé členy do stavebních prací, pořádají benefiční akce, oslovují individuální dárce a hledají podporu u obcí, krajů i firem. Nezanedbatelným významem skautských kluboven je i jejich využívání pro víkendové výpravy – také díky této levné variantě ubytování si skauting udržuje finanční přístupnost.

Skauti z Kamenice rozebírají starou maringotku – v pozadí jejich nová klubovna. I oni získali velkou podporu individuálních dárců.

„Skautských oddílů, které by potřebovaly finance na nové prostory či rozsáhlé rekonstrukce, jsou po celé zemi desítky. Z prostředků Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy je v současné době možné každoročně podpořit pouhý jeden či dva z nich,” udává starosta Junáka – českého skauta Josef Výprachtický.

Představitelé samospráv často oceňují, že je skauting volnočasovou aktivitou, která je pro rodiče finančně dostupná, děti na rozdíl od jednostranně zaměřených kroužků rozvíjí v různých oblastech a vychovává mladé lidi, kterým není lhostejné jejich okolí. Skautské oddíly a střediska bývají aktivní součástí komunity, zapojují se do pomoci a dobročinných akcí, chystají kulturní nebo sportovní vyžití pro sousedy. Jak vyplývá z výzkumu agentury IPSOS (2019), lidé roli skautů a skautek vnímají velmi pozitivně: 70 procent české veřejnosti je toho názoru, že by obce měly skauting podporovat, opačného názoru je pouhých 5 procent.

V dostatečně velké klubovně se dá dělat spousta druhů činnosti: třeba i náročnější vyrábění. 145. oddíl Praha

Pozornost, kterou stát mimoškolní výchově dětí a mladých lidí věnuje, nevyznívá ve srovnání s oblastí sportu právě příznivě: zatímco rozpočet sportovní oblasti strmě roste (při vzniku Agentury pro sport v roce 2020 činil přes 8 miliard korun), podpora mimoškolní výchovy stoupá velmi pomalu – za posledních 30 let se navýšila o pouhých 50 milionů korun, ze zhruba 200 milionů v roce 1990 na 250 milionů korun v roce 2020.
„Podpora státu směrem k mimoškolní výchově dětí a mladých lidí je na tom nejhůře v oblasti investic. Zatímco investiční dotační program MŠMT pro sportovní organizace dělil v roce 2019 1,1 miliardy, pro organizace dětí a mládeže to bylo pouze 25 milionů korun. Přitom jen potřeby na základny, tábořiště a klubovny v roce 2020 u Junáka – českého skauta jsou několikanásobné,” vysvětluje předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček.

V této situaci jsou drobní dárci, kteří podporují rekonstrukce a stavby kluboven v obcích, pro skauty obrovskou pomocí. Stejně jako obecní či krajští zastupitelé a zastupitelky, kteří doceňují roli skautské výchovy při formování nových generací.

Ve snaze o větší finanční nezávislost vytvořil Junák – český skaut projekt Skautská energie, který nyní sdružuje přes 20 tisíc odběratelů a nově je zcela otevřený veřejnosti. Odběratelé z řad domácností i firem v jeho rámci získávají cenově výhodnou dodávku elektřiny a plynu, a zároveň přispívají na další růst a rozvoj skautingu.

 

Kontakt:
Barbora Trojak | tel. 731 403 647 | barbora.trojak@skaut.cz

Junák – český skaut je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Za posledních 10 let se počet skautek a skautů v zemi zvýšil o téměř 50 procent,  na současných více než 64 tisíc. Skauting vede k formování charakteru, přináší mladým lidem dobrodružství a partu kamarádů. Je největším hnutím mladých na světě – hlásí se k němu 60 milionů dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků ve 216 zemích světa. Více na www.skaut.cz.