Najít kamarády
zažít dobrodružství

Foglarův skautský oddíl vystavuje unikátní fotky

9. 12. 2013 Vše

Sto let své činnosti letos slaví nejslavnější český skautský oddíl Pražská Dvojka. Ten je veřejnosti známý díky knihám Jaroslava Foglara jako Hoši od Bobří řeky. V pražském Café Lajka se uskuteční výstava fotografií Stoleté album, jež originálním způsobem přibližuje 100letou historii oddílu. Výstava bude veřejnosti otevřena od středy 11. prosince 2013 a potrvá do 13. ledna. 

Foglarův skautský oddíl vystavuje unikátní fotky

archiv Dvojky, autor neznámý

Sto let své činnosti letos slaví nejslavnější český skautský oddíl Pražská Dvojka. Ten je veřejnosti známý díky knihám Jaroslava Foglara jako Hoši od Bobří řeky. V pražském Café Lajka se uskuteční výstava fotografií Stoleté album, jež originálním způsobem přibližuje 100letou historii oddílu. Výstava bude veřejnosti otevřena od středy 11. prosince 2013 a potrvá do 13. ledna. 

O Pražské Dvojce

Skautská kontinuita navzdory dvěma válkám a totalitám Skautský oddíl Pražská Dvojka vznikl na jaře roku 1913 a už v tomto roce uspořádal první tábor u Pelíškova mostu na Sázavě. Po I. světové válce byl vedoucím Prokop Drtina, právník a pozdější ministr spravedlnosti. V roce 1927 se vedení Dvojky ujal Jaroslav „Jestřáb“ Foglar, autor mnoha her a knih, pevně spjatých s oddílovým životem. Po zákazu Junáka nacisty v r. 1940 oddíl fungoval skrytě. Po nástupu komunismu byl rozpuštěn už v prosinci 1948 a navenek vystupoval např. jako modelářská hlídka Aeroklubu nebo tábornický oddíl Sokola. Na konci 50. let Dvojka přijímá název Hoši od Bobří řeky. Tábory pořádá po dlouhou dobu ve Vysokých Tatrách. S výjimkou krátkého obnovení Junáka v r. 1968 se Dvojka může naplno přihlásit ke skautingu až po Sametové revoluci. Od roku 1992 táboří v krásném prostředí Novohradských hor a funguje s dalšími oddíly ve skautském středisku Dvojka Praha. Během 100leté historie oddílem prošlo přibližně 1000 kluků.

O výstavě – Archiv skautů v rukou surrealistů i bývalého člena

Pražská Dvojka letos oslavila 100 let své existence. Výchozím bodem výstavy je unikátní archiv zhruba 1000 fotografií, zahrnujících pestré dění v nejznámějším skautském oddíle od předválečných let po současnost. V Café Lajka se protnou dva kurátorské výběry z tohoto cenného archivu. Svoji kolekci sestavili členové surrealistické skupiny „Nadace R. V. Blažek“ a Milan Žaloudek, dlouholetý člen a bývalý vedoucí Pražské Dvojky. Návštěvníci výstavy se tak můžou těšit nejen historickou a výtvarnou hodnotu snímků, ale i zábavné souvislosti.

Stoleté album. 100 let skautského oddílu Pražská Dvojka ve fotografii. Od počátků přes éru Jaroslava Foglara až po současnost.

11. 12. 2013 – 13. 1. 2014, Café Lajka (U Akademie 11, Praha 7 – otevřeno denně ) 

Vstup je ZDARMA.
Více informací najdete zde.