Najít kamarády
zažít dobrodružství

Holek a kluků ve skautských oddílech už 10 let v kuse přibývá. Mimořádnou důvěru rodičů ve skauty potvrzuje i celostátní výzkum.

17. 3. 2016 Vše

Opětovným nárůstem členské základny o 2 500 nových skautů se potvrzují výsledky loňského veřejného průzkumu agentury IPSOS, že Junák – český skaut je nejznámější organizací pro volnočasové aktivity dětí a mládeže v Česku.

Opětovným nárůstem členské základny o 2 500 nových skautů se potvrzují výsledky loňského veřejného průzkumu agentury IPSOS, že Junák – český skaut je nejznámější organizací pro volnočasové aktivity dětí a mládeže v Česku. Také to, že se dlouhodobě těší důvěře rodičů a umožňuje mladým lidem prožít dobrodružství, během kterého se naučí spolupracovat a pomáhat ostatním. Ve výzkumu z roku 2015 více než 80 procent rodičů uvedlo, že by své děti podpořilo v zájmu o vstup do skautského oddílu.

Podívejte se v reprezentativním výzkumu agentury Ipsos na to, jak společnost vidí skauty >>>

Skautská dobdrodružství jsou otevřena Všem. Najděte si nejbližší skautský oddíl >>>

Skautů a skautek přibývá kontinuálně už deset let a současný celkový počet je 55 533 členů. V České republice v současnosti působí 2 105 oddílů, podporovaných takřka 8 tisíci skautských dospělých dobrovolníků. Dlouhodobě má největší počet členů Jihomoravský kraj – 7 744, následuje Středočeský s 7 435 členy a Hlavní město Praha, kde působí 6 665 členů. „Největší nárůst je opět ve věkové kategorii 7 až 10 let, což je vhodné období pro vstup dítěte do skautu. Jsme také rádi, že nejsou velké rozdíly v počtu dívek a chlapců – tedy, že skaut baví jak holky, tak kluky,“ uvádí starosta Junáka – českého skauta Josef Výprachtický.

Skauti jsou podle výsledků reprezentativního výzkumu agentury IPSOS v očích veřejnosti spojeni zejména s pobytem v přírodě, výchovou ke spolupráci, dobrodružstvím a pomocí druhým.  81 % rodičů je přesvědčeno, že se děti ve skautu naučí mnoha užitečným věcem a 89 % dotázaných je toho názoru, že skauting podporuje samostatnost, ale také schopnost týmové práce. Právě to oceňují i zaměstnavatelé a personalisté u pracovních pohovorů u mladých lidí, kteří prošli skautskou výchovou či vedením oddílu.

 „Ve skautu jsem jako dítě zažila, že se nám dala důvěra, že věci dokážeme, ne že se něco bude zakazovat. To v současné době platí ještě dvojnásob. Zdá se mi, že dnes se z dětí dělají neschopní, raději ať sedí u počítače, alespoň se jim nic nestane. Skaut dostane do ruky sekyrku, pilu a naučí se s ní zacházet, je schopný ohlídat v noci tábor. Ze společnosti se vytrácí důraz na to, aby děti věřily samy sobě a věřily také svým kamarádům, že jim v těžké situaci pomůžou.“ dělí se o svou zkušenost také herečka, moderátorka a skautka Ester Janečková.

V průzkumu veřejného mínění agentury IPSOS lidé také oceňovali a podporovali zejména možnost trávení volného času dětí v přírodě. Skauting je mezi rodiči vnímán jako vhodná a cenově dostupná možnost trávení volného času, přičemž i přes celkově velmi pozitivní vnímání skautingu ze strany rodičů je nejčastějším impulsem pro vstup do skautu přání samotného dítěte. „Za stále vzrůstající zájmem o skaut vidíme také to, že  neustále držíme krok s dobou. Skautské hnutí je zde více než 100 let a neustále se proměňuje. V uplynulých letech jsme inovovali celý náš program, tak aby byl blízký současným dětem, a k jeho naplnění využíváme také moderní technologie,“ dodává Josef Výprachtický, starosta Junáka – českého skauta.

Fotografie ze skautské činnosti a táborů ke stažení na (zdroj: Junák – český skaut):

https://www.flickr.com/photos/skaut/albums/72157650362019883

Zpráva z průzkumu agentury IPSOS ke stažení na:

http://bit.ly/PruzkumSkautIPSOS (celá prezentace vespod stránky)

Junák – český skaut má více než 55 tisíc členů a je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Skauting je největší hnutí pro děti a mládež na světě – hlásí se k němu okolo 50 milionů dětí a mladých lidí ve 216 zemích světa. V Česku nabízí holkám a klukům dobrodružství a partu kamarádů více než 2 tisíce skautských oddílů po celé zemi.

   

Jitka Taussiková

tisková mluvčí Junáka – českého skauta

GSM 604 867 970

 

jitka.taussikova@skaut.cz