Zemřel Eduard Marek – Hroznýš, nejstarší skaut v Česku a hrdina vězněný nacisty i komunisty

23. 1. 2022 Vše

22. ledna 2022 odešel k věčnému táborovému ohni bratr Eduard Marek – Hroznýš, držitel nejvyššího skautského vyznamenání Řádu stříbrného vlka a nejstarší skaut v Česku.

Informace o posledním rozloučení, včetně možnosti zaslat kondolence či zajistit květinové dary, najdete na konci článku.

Eduard Marek se narodil v Praze, rok před vznikem Československa. Ke skautingu se dostal přes ministrování v kostele svatého Prokopa – tamní farář založil družinu, z níž později vznikl skautský oddíl. Hroznýš se stal rovnou rádcem a skauting ho neopustil až do konce života.

Hroznýš na setkání české výpravy na jamboree, 2019.

V roce 1936 nastoupil na vojnu k 1. leteckému pluku TGM jako dobrovolník a na poddůstojnickou školu, působil v Praze nebo v Hradci Králové. Že má k létání blízko dokázal i v roce 2019, kdy si 102 letech vyzkoušel tandemový seskok.
Po demobilizaci v roce 1939 pak Hroznýš obnovil rodinnou realitní kancelář a zároveň se zapojil do pomoci Židovské obci. Mezi Židy měl přátele, kterým pomáhal – za to se ale dostal do hledáčku nacistů a nakonec byl odsouzen. Vyšetřovatelům namluvil, že s Židy pouze obchodoval, a tak v nacistickém vězení strávil pouze tři měsíce.

„Povinnost skauta bylo pomáhat, kde je potřeba – vlasti i bližnímu. A podle toho zákona nejvíc potřebovali pomoct lidi, který byli pronásledovaný. A to byli Židi.“

Po návratu z vězení pak až do konce války pokračoval v ilegálním skautingu skrytém pod tělovýchovnou jednotou a během Pražského povstání se zapojil jako spojka.
Po nástupu komunismu v roce 1948 se Hroznýš s přáteli rozhodli založit odbojovou skupinu „Dr. E. Beneš“, která byla napojena na francouzskou špionáž a měla organizovat přechody vládních činitelů za hranice. Velmi brzy byla ale prozrazena a Eduard Marek byl odsouzen za protistátní činnost ve skupině Richarda Lederera na deset let. Potrestána byla i Hroznýšova manželka (odsouzena na 11 let), jeden z agentů skupiny se měl totiž v době zatčení skrývat přímo v bytě Markových. Jejich syn Eduard (tehdy pětiletý) byl umístěn do ústavu v Počernicích.
Hroznýš si prošel lágry v Horním Slavkově a Mariánská v jáchymovské oblasti, kde třídil uranovou rudu, zažil i Bory. Na svobodu se dostal po sedmi letech.

„I slib se tam skládal. Padly na to troje spodky. Jedny bílý, jedny červený a jedny modrý, abychom mohli slib skládat na vlajku. Ustřihly se kousky z kalhot, každej obětoval jeden, a sešily se. Když jsme přecházeli z Mariánský na důl Eva, chodilo se malým lesíkem. Tam jsme dokonce zapálili malej ohníček a u ohníčku se slib skládal.“

Během obnovy skautingu v roce 1968 i 1989 se Eduard Marek aktivně zapojil do činnosti, působil například na okresní skautské radě na Praze 2. V letech, kdy byl skauting zakázaný, udržoval kontakty, navštěvoval ilegální tábory, udržoval vztahy, tak aby případné oživení skautingu netrvalo dlouho.

„Mám poznamenáno 13. 10. 1988, že si dávám šít kroj, protože to začalo v Maďarsku a ,… už to u nás musí být brzo…‘. V lednu 1989 se ale na Václavském náměstí ukázalo, že si na svobodu musíme ještě chvíli počkat.“

Za oddanou službu skautingu obdržel Eduard Marek v roce 2009 nejvyšší skautské vyznamenání – Řád stříbrného vlka.

Hroznýš ve sboru nositelů Řádu stříbrného vlka. Foto: David Růžička

Po dlouhá léta byl Hroznýš aktivním návštěvníkem táborů, vzdělávacích kurzů a dalších skautských akcí, na nichž inspiroval mladší generace svým životním příběhem, nadhledem i neuvěřitelnou energií. V roce 2019 představili čeští skauti a skautky jeho příběh také na Světovém skautském jamboree v USA.

Děkujeme Ti za Tvou službu, bratře Hroznýši. Nezapomeneme!

„Činit dobro, to člověka dělá šťastným. Šťastný nemůže být člověk, když někomu ubližuje.”

V textu jsme využili citace a informace sesbírané díky Paměti národa. Všechny vzpomínky Eduarda Marka najdete na webu PN.

Poznámka:

Původní verze článku byla upravena na základě informací od ošetřujícího personálu z Domova svatého Karla Boromejského – Eduard Marek zemřel v noci 22. ledna 2022. Stejně tak jsme upravili i doprovodnou grafiku.

Poslední rozloučení
  • Poslední rozloučení s bratrem Eduardem Markem – Hroznýšem se koná v sobotu 29. ledna od 14 hodin v kostele svaté Anežky České na Spořilově (Roztylské náměstí, Praha 4).
  • Parkování bude možné na Roztylském náměstí pod ulicí Hlavní. Nebude možné parkovat z žádné strany přímo kolem kostela.
  • Přístup do kostela pro vozíčkáře je z pravého bohu kostela.
  • Dá se předpokládat, že na rozloučení bude velké množství lidí, často pokročilého věku. Pokud se tedy chystáte zúčastnit, počítejte s nutností dodržovat veškerá aktuální protiepidemická pravidla a buďte ohleduplní k ostatním.
  • Kondolence je možné zasílat na adresu Junák – český skaut, Senovážné náměstí 24, Praha 110 00, budou předány rodině Eduarda Marka.
    Květinové dary a věnce je možné zařídit ve spolupráci s pohřební službou Vyšata (tel. 220 980 520 nebo tel. 722 663 848).

Pro registrované členy a členky Junáka – českého skauta: hledáme skautky a skauty do pořadatelské služby. Pokud chceš pomoci, přihlas se obratem skrze tento formulář.