Najít kamarády
zažít dobrodružství

Ivančena, symbol boje za svobodu, potřebuje Vaši pomoc

1. 12. 2015 Vše

Ivančena, kamenná mohyla, za níž se skrývá hluboký příběh lidské nezdolnosti a síly.

Ivančena, symbol boje za svobodu, potřebuje Vaši pomoc

Skauti přináší kámen na mohylu

Ivančena, kamenná mohyla, za níž se skrývá hluboký příběh lidské nezdolnosti a síly. Mohyla, která se stala symbolem protinacistického a protikomunistického odboje. Mohyla, která vznikla naprosto spontánně a neplánovaně. Mohyla, která nám říká, že má cenu bojovat za svobodu. Mohyla, která právě teď potřebuje Vaši pomoc!

Za téměř třičtvrtě století bylo na Ivančenu doneseno nejen skauty, ale i trampy, turisty či okolo procházejícími více než 4 vagóny kamenů. A mohyla Ivančena přestala být bezpečná.  Podepsal se na ní za léta její existence nejen zub času, ale hlavně povětrnostní vlivy a drsné beskydské počasí. V poslední době již základy nedrží tak dobře, kameny se začaly sesouvat a akutně hrozí jejich zřícení.

Proto se skauti a skautky z Moravskoslezského kraje rozhodli tento památník rekonstruovat. V roce 2014 vypsali skauti i díky příspěvkům, které vybrali veřejnou sbírkou od lidí, architektonickou soutěž. Odborná porota vybrala vítězný návrh, skauti pak vyřídili veškerá povolení. Nyní již stačí pouze rekonstrukci provést.

Většinu prací si provedou skauti a skautky svépomocí, nicméně budou potřebovat finanční prostředky na zázemí rekonstrukce. 


A TADY MŮŽETE POMOCI VY! SVÉ PENÍZE NA IVANČENU MŮŽETE DAROVAT NA STRÁNKÁCH PENEZDROJ.CZ.


To ale rozhodně není vše. Pomozte nám informaci o rekonstrukci Ivančeny předávat dál. Sdílejte naše příspěvky o Ivančeně na sociálních sítích:

VÝZVA K PODPOŘE REKONSTRUKCE IVANČENY NA FACEBOOKU

VÝZVA K PODPOŘE REKONSTRUKCE IVANČENY NA TWITTERU


Příběh kamenné mohyly Ivančena

Letos v dubnu uplynulo sedmdesát let od doby, kdy na konci 2. světové války došlo k popravě pěti skautských kamarádů, kteří bojovali proti nacistickému režimu. Na jejich počest se v Beskydech každý rok koná tradiční výstup ke kamenné mohyle Ivančena pod Lysou horou. Každý rok stovky nejen skautek a skautů nosí své kameny a uctívají tímto činem památku popravených.

K popravám došlo na židovském hřbitově v polském Cieszyně. Ačkoliv přesné datum popravy není známo, nejspíše se tak stalo mezi 24. dubnem a 2. květnem 1945. Těla pěti skautů a dalších zavražděných skončila v hromadných hrobech. V říjnu dalšího roku pak na beskydský vrchol Ivančena vystoupali přátelé zavražděných mladých mužů, stloukli jednoduchý kříž a postavili ho mezi první kameny. Od té doby k mohyle chodili skauti, trampové a další lidé a nosili s sebou kamínky i balvany, ze kterých pomník narůstal. I přes snahu komunistického režimu pochody k mohyle zakázat se tuto tradici nikdy přerušit nepovedlo a Ivančena se stala významným symbolem odboje proti nesvobodě. Dnes mohyla zabírá asi 40 metrů čtverečních a 195 metrů krychlových.

Děkujeme všem, kteří na rekonstrukci Ivančeny přispějí. Děkujeme všem, kteří o sbírce dají vědět ve svém okolí. Ivančena, a poselství, které nese, si to rozhodně zaslouží! Díky!