Najít kamarády
zažít dobrodružství

Jednou skautem, navždy skautem: Olga Malířová Špátová a její nový dokument pro ČT

7. 10. 2019 Vše

V úterý 1. října měl v pražském kině Lucerna slavnostní premiéru nový dokumentární film Olgy Malířové Špátové Jednou skautem, navždy skautem, který natočila pro Českou televizi. Malířová Špátová mu v roli kameramanky, scénáristky a režisérky věnovala pět let života. Česká televize uvede film ve vysílání poprvé v úterý 15. října večer na kanálu ČT2.

Jednou skautem, navždy skautem: Olga Malířová Špátová a její nový dokument pro ČT

Foto: Magdaléna Zindulková

Dokumentární film České televize Jednou skautem, navždy skautem v režii Olgy Malířové Špátové vznikal několik let, intenzivně ale především během skautského roku 2018/2019. Do natáčení se zapojilo mnoho oddílů, středisek, roverských kmenů i jednotlivců. Patří jim všem velký dík, protože právě díky jejich vstřícnosti a ochotě postavit se před kameru uvidí veřejnost plastický obraz současného skautingu.

Foto: Magdaléna Zindulková

Svým filmem se vracím do dětství, kdy jsem byla jednou ze skautek. Měli jsme příležitost rozvíjet nejen sebe, ale i své okolí, tvořit lepší svět tím, že jsme brali svůj život do vlastních rukou. Ráda bych snímkem upozornila na ty, kteří v této moderní době hledají štěstí v pomoci druhým a v upřímném přátelství. V naší společnosti, která se ocitá v krizi hodnot, jsou skautské ideály, čest a pravda, důležitější, než kdy dřív,“ říká režisérka Olga Malířová Špátová.

Olga Malířová Špátová při natáčení v lágru Vojna.

„Jsem přesvědčený, že tento film může přinést divákům naději. Ukazuje, že v české společnosti stále existují lidé, pro které je přirozené věnovat svou energii a čas výchově kluků a holek, péči o okolí, pomoci druhým,  ochraně přírody, a to pouze za dobrý pocit. Není jich málo a v případě skautů a skautek jejich počet stále stoupá. České televizi patří náš dík, že se tato dobrá zpráva dostane i na televizní obrazovky,” dodává starosta Junáka – českého skauta Josef Výprachtický.

Olga Malířová Špátová ve filmu Jednou skautem, navždy skautem zachycuje především současný skauting a jeho roli ve společnosti. Diváci v něm mohou sledovat všechny základní charakteristiky skautingu – hodnoty, na nichž je postaven, přírodu, která je pro skauty základním životním prostorem, společenství dobrých přátel, hru jako základní prvek činnosti, službu druhým. Díky vyprávění pamětníků je film ale rovněž výletem do pohnuté historie skautingu u nás, věnuje se zákazům ze strany nacistů i komunistů a osudům skautů a skautek bojujícím proti nesvobodě. Film je dedikován nezdolným skautům Jiřímu Stránskému a Jiřímu Navrátilovi.

Slavnostní premiéra se odehrála 1. října 2019 v naplněném velkém sále Kina Lucerna.

Foto: Pavla Černá/Česká televize

Na obrazovkách České televize má film Jednou skautem, navždy skautem premiéru 15. října, od 20:55 hodin jej bude vysílat kanál ČT2. Reprízu uvede ČT2 o den později, od 17:15 hodin. 

 

Jednou skautem, navždy skautem
scénář, kamera a režie: Olga Malířová Špátová
dramaturgie: Hana Stibralová
námět: Jitka Taussiková, Zdeněk Michálek
výkonný producent: Jiří Vlach
kreativní producentka: Alena Müllerová
Na vzniku filmu se významně podílel bratr Zdeněk Michálek – Šakal, kterému děkujeme.