Najít kamarády
zažít dobrodružství

Liberec byl hlavním městem skautingu! Setkalo se zde 1 500 skautek a skautů z celé republiky

9. 6. 2015 Vše

Ve středu 10. června vypuklo ve sportovním areálu Vesec v Liberci největší české skautské setkání za posledních několik let. Až do neděle se zde konala akce Obrok 2015 – tábor, festival, vzdělávací kurz i dobrovolnická práce v jednom. Do krajského města přijelo více než patnáct set skautů a skautek starších patnácti let z celé České republiky.

Liberec byl hlavním městem skautingu! Setkalo se zde 1 500 skautek a skautů z celé republiky

Ve středu 10. června vypuklo ve sportovním areálu Vesec v Liberci největší české skautské setkání za posledních několik let. Až do neděle se zde konala akce Obrok 2015 – tábor, festival, vzdělávací kurz i dobrovolnická práce v jednom. Do krajského města přijelo více než patnáct set skautů a skautek starších patnácti let z celé České republiky. Mezi hosty nechyběli známé osobnosti jako Karel Janeček, Dana Drábová, Matěj Hollan, Marek Vašut, Milan Knížák, Robert Záruba a mnozí další.

„Na účastníky Obroku čekal skutečně rozmanitý program. Hned ve středu večer vše odstartoval zahajovací ceremoniál. Od čtvrtečního dopoledne se skauti a skautky věnovali dobrovolnické službě v Liberci a okolí. Pomáhali například v zoologické zahradě, muzeu, Jedličkově ústavu, bývalém kině Varšava nebo na Ještědu,“ uvedla programová ředitelka Obroku Petra Rösslerová.

Pro mnohé byla nejzajímavějším dnem sobota, která byla věnovaná především přednáškám, workshopům, seminářům, diskuzím a rukodělným dílnám pod vedením zajímavých osobností. Přednášeli například bývalý ředitel Národní galerie Milan Knížák, politik Martin Hollan, podnikatel Karel Janeček, umělec Roman Týc, herec Marek Vašut, horolezec Marek Holeček či vědkyně Dana Drábová.

Pro skauty a skautky starší patnácti let toho ale měli organizátoři připraveného mnohem víc. Vyzkoušeli si netradiční sporty jako kin-ball či möllky a zapojili se do velké hry, kde využili spolupráci i strategické plánování.

Obrok se uskutečnil již poosmé, ale na severu Čech byl poprvé. Slogan „Čekám na signál“ byl inspirovaný nejznámějším symbolem kraje vysílačem Ještěd a maskot zase současnou kulturní scénou Liberce – všudypřítomnými kočkami street artového výtvarníka Wojty. „Mozaikové kočky jsou originální a Liberci dodávají nápad, zábavu a hravost. To se nám zalíbilo, protože i o tom je skauting. Rozhodli jsme se proto spojit tento liberecký symbol se skautským Obrokem. Díky tomu se maskot Lemouch, jak kočce říkáme, rozšířil už po celé republice. Znají ho stovky skautů a vědí, že je z Liberce,“ řekl manažer Obroku Zbyněk Prokop.

Od roku 2000 se uskutečnilo již sedm ročníků skautského setkávání Obrok, a to pokaždé v jiné části České republiky, poslední ročník se uskutečnil v roce 2013 u Vodního hradu Švihov.