Máme nové stezky pro vlčata, světlušky a žabičky

27. 6. 2022 Vše

Základní metodické materiály pro vedoucí i děti prochází v Junáku – českém skautu pravidelnou aktualizací a úpravou. Nejnovějším takto upraveným materiálem jsou ty, které provází naše osmileté až desetileté členy – ve skautu jim říkáme stezky pro vlčata, světlušky a žabičky.

Máme nové stezky pro vlčata, světlušky a žabičky

Upravené vydání stezek bylo představeno krátce před odjezdem na letní tábory, aby je oddíly mohly využít už během nich. Stezky pro každou z uvedených skupin se skládají z jednoho sešitu pro nováčky a dalších tří sešitů, z nichž je každý určený pro jeden skautský rok. Děti tak mohou dostat nový stupeň stezky, který je bude provázet daným skautským rokem, během září, nebo už na táboře,“ vysvětluje Barbora Tichavová – Rozárka, která koordinuje tvorbu skautského výchovného programu pro všechny věkové kategorie. Po splnění úkolů v nováčkovské stezce může vlče, světluška nebo žabička složit svůj slib. Ten, kdo splní všechny úkoly každého ze tří stupňů, získá nášivku na skautský kroj.

Co je nového

Celkový počet úkolů se oproti původním stezkám snížil a byly aktualizovány podle nového kompetenčního modelu Junáka – českého skauta. Díky němu nyní skautští vedoucí mají jasný přehled o tom, jaké dovednosti mají děti v jakém věku zvládnout. Řada úkolů zůstala podobná, přibyly i nové, nejvíce z nich v oblasti Svět okolo nás. Úkoly ve stezkách jsou nyní upravené, aby umožňovaly i různé možnosti splnění. Novinkou v upravených stezkách je i to, že na konci každého stupně je možné splnit si speciální úkol označený jako „zážitek“. Některé úkoly stezky jsou zároveň přímo provázané s dalším rozvojovým nástrojem pro nejmladší, který se nazývá vlček nebo světýlko. Díky nim se mohou děti více rozvíjet v oblastech, které je zajímají. Jde například o vlčky a světýlka s názvem: atlet/atletka, cyklista/cyklistka nebo čtenář/čtenářka. Po splnění sady úkolů z dané oblasti získají děti možnost našít si na svůj skautský kroj speciální nášivku.

Podpora pro vedoucí

Součástí stezek jsou i podpůrné materiály pro skautské vedoucí. Jde o brožury s radami a tipy pro práci se stezkami. Vedoucí mají k dispozici i odškrtávací tabulky, ve kterých mohou sledovat jaký člen oddílů má splněné jaké úkoly nebo tabulku, která podrobněji popisuje, jakou dovednost jednotlivé úkoly rozvíjí.

Jak zapojit stezku do oddílové činnosti

Stejně jako u předchozích stezek platí, že děti by je měly plnit co nejvíce během samotného programu prostřednictvím her a dalších činností. Stezky tak slouží i jako podklad pro tvorbu programu schůzek, výprav i tábora. Vedoucí tak mohou například připravovat tematické schůzky zaměřená na oblasti stezek, úkoly si upravovat a spojovat dle potřeby. Vedoucí mohou pracovat i s příběhy a symbolickým rámcem, který všechny verze stezek doprovází.

Jak můžete získat nové stezky?

Všechny nové stezky můžete koupit ve skautském obchodě i v Junshopu.

Vlčata, světlušky a žabičky jsou skautské výchovné kategorie pro děti ve věku 8 až 10 let. Vlčata říkáme členům chlapeckých oddílů, světlušky členkám dívčích oddílů a žabičky dětem, které v tomto věku chodí do vodáckých oddílů. Podrobněji si o těchto kategoriích přečtete zde.