Za inspirací, novými souvislostmi i zábavou se do Prahy vydá tisícovka dospívajících skautek a skautů. Čeká nás Mikulášský víkend 2018!

26. 11. 2018 Vše

Kořeny jsou tématem, kterému je věnován 27. ročník Mikulášského víkendu. Uskuteční se o víkendu 30. listopadu – 2. prosince v Praze, kam ze všech koutů Česka dorazí přes tisíc skautů a skautek starších čtrnácti let. Na účastníky čeká spousta inspirace a zábavy – programy věnující se umění, přednášky a odborné semináře a v sobotu také velký taneční bál.

Mikulášský víkend je každoroční setkání dospívajících skautů a skautek, jehož cílem je podnítit v nich zájem o svět kolem sebe, kulturu a tvořivost a zprostředkovat jim setkání s přáteli z celé republiky.

Páteční večer skauti zahájí v kulturním a uměleckém duchu – ve Studiu Alta v Holešovicích se koná vyhlášení Polibku Múzy, skautské umělecké soutěže pro tvůrce od 14 do 26 let a jejich fotografická, hudební, literární, výtvarná nebo audiovizuální díla. Večerní festival na stejném místě slouží jako výstava soutěžních děl a zároveň jako neformální večer doplněný koncerty a workshopy, na kterých budou skauti zkoumat lidové tance, materiály, intuitivní hry nebo animovat. Nabízí také vzácná setkání – například s blogerkou Do Thu Trang, novinářem Jaroslavem Kmentou nebo Šimonem Šafránkem – autorem dokumentu o vzniku skateboardingu v Československu.

Sobotní ráno otevírá Mikulášský seminář, celodenní sled přednášek, diskuzí a workshopů. Ten se odehrává v budově Právnické fakulty UK v Praze od 9:00 do 16:30 a odstartuje přednáškou Pavla Kosatíka o osobnosti prezidenta Masaryka a jeho významu pro dnešek. Celý seminář propojuje téma “ke kořenům”, které skauti a skautky díky přednášejícím nahlédnou z mnoha různých úhlů. Zabývat se budou například kořeny zla nebo českých euromýtů, umíráním a smrtí, bezdomovectvím, rozdělením práce na mužskou a ženskou, vodou a krajinou nebo pravidly dobré výměny názorů. O kultuře přijde hovořit novinář, hudebník a redaktor ČT Petr Vizina, o svém bádání promluví tři mladí skautští vědci ocenění nedávno cenou Česká hlavička, o komunismu, totalitě, pravdě a lži bude přednášet historik a publicista Petr Blažek. Mezi mluvčími jsou také mnozí skauti a skautky.

Sobotní večer bude věnován opět kulturním akcím, v prostorách Kongresového centra Praha se totiž odehraje taneční večer pro tisíc tancechtivých skautů a skautek.

Celý Mikulášský víkend uzavře Nedělní snídaně ve Skautském institutu, příležitost k posezení se skautskými přáteli z celé republiky, ale také zamyšlení nad příběhem a původem potravin.

Více informací o Mikulášském víkendu naleznete zde: www.miquik.cz