Najít kamarády
zažít dobrodružství

Mít v klubovně celý svět: jamboree na internetu a radiových vlnách

2. 11. 2017 Vše

Třetí říjnový víkend patří již desítky let největší mezinárodní skautské akci na světě – JOTA/JOTI, Jamboree on the Air/Jamboree on the Internet. Nejsou k ní potřeba ani obrovská tábořiště, ani několikaleté přípravy pořadatelů i účastníků, skautům a skautkám stačí ke spojení počítačové obrazovky a radiové vlny. 

Mít v klubovně celý svět: jamboree na internetu a radiových vlnách

Foto: Petr Čížek

Třetí říjnový víkend patří již desítky let největší mezinárodní skautské akci na světě – JOTA/JOTI, Jamboree on the Air/Jamboree on the Internet. Nejsou k ní potřeba ani obrovská tábořiště, ani několikaleté přípravy pořadatelů i účastníků, skautům a skautkám stačí ke spojení počítačové obrazovky a radiové vlny.  Letošní ročník JOTA/JOTI hlásí rekordní účast milion a půl účastníků na dvanácti tisících místech – lokacích po celém světě. A jak se líbilo našim skautům a skautkám?

„Už loni jsme se jako náš roverský kmen JOTA/JOTI zúčastnili, a tak nás to bavilo, že nebyl důvod tuto akci nezopakovat (…) Díky Skypu jsme mohli hovořit se skauty z Irska, Dánska, Indonésie, Japonska, Německa, kde se s námi skautíci snažili domluvit pomocí google překladače česky, a mnoha dalšími. Nakonec nám zazpíval roverský kmen z Mauricia svoji písničku,“ píší roveři a rangers z kmene Hecy z proutěného košíku z Chotěboře. 

„Hlavně mezi kluky byl populární speciální skautský Minecraft server. Ve virtuálním světě jsme si vyhlédli pěkné jezero a pustili se do budování modelu našeho tábořiště. Z kostiček jsme postavili třeba latrínu, stožár a samozřejmě stany,“ popisuje Jiří Macháček – Makak z oddílu nymburských Krahujců. 

„Dlouho se nám nedařilo najít nikoho na konverzaci, zlom přišel, až když jsme se spojili přes videohovor přes skype s mexickými skautkami, bylo to mnohem živější a překvapivě jsme toho probrali i víc než přes textový chat. Od nich jsme se konkrétně dozvěděli, že mají různou barvu košile podle věkové skupiny,“ popisuje Martin Jiránek – Rex z 6. oddílu Širokko Tábor. 

„Našly jsme pár skvělých skautů, se kterými jsme si psaly opravdu dlouhou dobu, úplně náhodou jsme narazily na Čecha, který nám poslal i fotky z tábora a my se mohly inspirovat. Zajímavých lidí tam bylo ale rozhodně více, například z Ruska, Malty, Srí Lanky a Singapuru, bylo tam také hodně lidí z Indonésie a Velké Británie,“ shrnuje Jana Wojnarová – Brokolice z 1. oddílu v  Mnichově Hradišti.  

„Každý registrovaný tým na JOTI získá specifický kód, který pak mění s ostatními, takže se můžete pokusit sesbírat co nejvíce kódů. Ale my dali přednost seznamování a povídání si o kulturních rozdílech, mohli jsme díky video hovorům nahlédnout do spousty kluboven a porovnat naše kroje s ostatními. Tak snad zase za rok na skypu potkáme opět celý svět,“ dodávají chotěbořští.

„Do JOTA/JOTI jsem se u nás nakonec zapojila jen sama a protože to bylo poprvé, nevěděla jsem pořádně, co čekat. Chvíli mi trvalo, než jsem přišla na to, jak vše funguje, ale akce mě ale nadchla a rozhodně bych se jí chtěla zúčastnit i příští rok. Doufám, že se mi do ní příště podaří nadchnout i naše skautky, abychom se do toho mohly jít společně a naplno si jamboree užít se vším, co nabízí,“ píše Jana Doleželová – Andy, vedoucí 26. dívčího oddílu z Ostravy.

„Akci můžeme každopádně doporučit, neboť organizačně nemusí být vůbec náročná. JOTI je skvělým prostředkem pro přiblížení zahraničního rozměru skautingu. Když ho správně uchopíte, můžete položit základ nějaké budoucí zahraniční akce. My jsme akci například využili k seznámení starších skautů a skautek s blížícím se Roverway,“ uzavírá Makak z Nymburka. 

 

Tak zase za rok! V roce 2019 nás čeká 61. ročník JOTA a 22. ročník JOTI. Pokud si na ně chcete včas vzpomenout, sledujte Mezinárodní odbor Junáku – českého skautu třeba na facebooku.