Najít kamarády
zažít dobrodružství

Mohyla Ivančena přivítá v sobotu 27. dubna skauty a skautky z celé republiky

18. 4. 2019 Vše

V sobotu, která je nejblíže svátku svatého Jiří, patrona skautů, se každoročně koná výstup na mohylu Ivančena v Beskydech pod Lysou horou. Ta připomíná osud pěti skautů popravených na sklonku války v protinacistickém odboji, první kameny k ní donesli skauti z Ostravy v roce 1946.

Mohyla Ivančena přivítá v sobotu 27. dubna skauty a skautky z celé republiky

Foto: Dominik David

Uctít památku zavražděných skautů se tradičně vydávají skupiny a oddíly z celého Česka.

Pietní akt začíná v pátek 26. dubna v 17.00 hodin na bývalém židovském hřbitově v Těšíně, kde byli ostravští skauti Vláďa Čermák, Vláďa Pach, Otto Klein, Quido Němec a Milan Rotter zastřeleni.

Připomínka pak pokračuje v sobotu 27. dubna výstupem na samotnou mohylu Ivančena. Program v sobotu začíná u kamenné mohyly v 9 hodin vyvěšením státní  vlajky. V 11 hodin proběhne na nedaleké louce mše svatá, kterou bude celebrovat biskup František Václav Lobkowicz. Ve 12.15 hodin začíná u kamenné mohyly slavnostní ceremoniál. Akci zakončí v 14 hodin svěšení státní vlajky.

Skauti si během letošního výstupu na Ivančenu chtějí rovněž připomenout 30 let od pádu komunistického režimu a tedy 30 let od obnovení svobodného skautingu, který právě komunisté dvakrát zakázali. Organizátoři proto připravili na trasách vedoucích k Ivančeně (modrá a zelená značka KČT) tematickou hru, kterou si mohou putující vyzkoušet.

Veškeré informace o Ivančeně najdete na http://www.ivancena.cz/ivancena-2019/pro návštěvníky akce doporučujeme prostudovat především informace o dopravních omezeních. 

Kontaktní osoba na místě akce: Barbora Mludková, tel. 731 777 488

Foto: Dominik David

 

K popravám skautů gestapem došlo na židovském hřbitově v polském Cieszyně, a ačkoliv přesné datum popravy není známo, nejspíše se tak stalo mezi 24. dubnem a 2. květnem 1945. Těla pěti skautů a dalších zavražděných skončila v hromadných hrobech. V říjnu dalšího roku pak na beskydský vrchol Ivančena vystoupali přátelé zavražděných mladých mužů, stloukli jednoduchý kříž a postavili ho mezi první kameny. Od té doby k mohyle chodili skauti, trampové a další lidé a nosili s sebou kamínky i balvany, ze kterých pomník narůstal. I přes snahu komunistického režimu pochody k mohyle zakázat se tuto tradici nikdy přerušit nepovedlo a Ivančena se stala významným symbolem boje proti nesvobodě. Dnes mohyla zabírá asi 40 metrů čtverečních a 195 metrů krychlových.

V roce 2016 byla provedena celková rekonstrukce skautské mohyly, během víkendů se jí účastnili dobrovolníci z celého Česka. U příležitosti dokončení byla vydána obsáhlá historická publikace.

Čeští skauti a skautky letos oslavují významné mezníky: skauting u nás dnes funguje svobodně po nejdelší dobu v celé své historii, Junák – český skaut překročil hranici 64 tisíc členů a členek a nepřetržitě tak roste již 13 let a v prosinci oslaví výročí 30 let od poslední obnovy během Sametové revoluce v roce 1989.

Skautské hnutí v Československu bylo založeno v roce 1911 Antonínem Benjamínem Svojsíkem, do jeho osudů významně zasáhly totality 20. století. Organizace byla poprvé zakázána v roce 1940 nacisty. Po 2. světové válce přišlo obnovení skautingu, brzy ale také další zákaz – v roce 1948 komunistickým režimem. Zákaz se pak opakoval v roce 1970, po dvou letech obnovené činnosti.

Další informace: Barbora Trojak, tisková mluvčí | tel. +420 731 403 647 | mail: barbora.trojak@skaut.cz