Najít kamarády
zažít dobrodružství

Na světové skautské setkání zavítali také vládní představitelé ČR! Navštívili ho skautští bratři Vrtul a Nek, tedy poslanci Hamáček a Gazdík

7. 8. 2015 Vše

Na světové skautské setkání zavítali také vládní představitelé ČR! Navštívili ho skautští bratři Vrtul a Nek, tedy poslanci Hamáček a Gazdík

Na světové skautské setkání zavítali také vládní představitelé ČR! Navštívili ho skautští bratři Vrtul a Nek, tedy poslanci Hamáček a Gazdík

Na závěr 23. Světového skautského setkání v Japonsku za účastníky přijela v pátek 7. srpna významná návštěva – česká vládní delegace. Mezi skautky a skauty zavítali předseda a místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček a Petr Gazdík. Oba přišli v krojích, jsou totiž již od mládí aktivními skauty.

Společně s Janem Hamáčkem, který se skautskou přezdívkou jmenuje Vrtul, a Petrem Gazdíkem zvaným Nek, přijeli i velvyslanec ČR v Japonsku Tomáš Dub a reportérka Televize Nova. Obrovským táborem pro více než 30 tisíc skautů ze 161 zemí světa je provázela vedoucí českého kontingentu Mariana Ermlová. „Jsem ráda, že jsme na největší skautské světové akci mohli přivítat nejen dva stále aktivní skauty, ale i jedny z nejvýše postavených vládních představitelů. Jsou našimi patrony a skauty podporují, což je skvělé,“ řekla Ermlová.

Vzhledem k rozloze tábora byla prohlídka netradiční – místo pěšky se za dětmi jeli podívat na  koloběžkách. „Nejdříve k nim přistupovali poměrně s nedůvěrou, pak se do toho ale dostali. Pan Hamáček se s ní i vyfotil na Facebook,“ popsala s úsměvem Ermlová.

Jako první vládní návštěva využila možnosti ochutnat nabídku jídel italských skautů v jejich food housu, tedy restauračního stanu. Po obědě se pak všichni vydali k českému expozičnímu stanu, kde dostali šátky české výpravy, prohlédli si prezentaci a upletli vlastní turbánky v barvách trikolory. „V naší expozici máme informace o historii země i českého skautingu. Prezentujeme ale i české osobnosti, úspěchy české vědy, vynálezy, sportovní úspěchy a naši kulturu. Petr Gazdík jako předseda České komise pro UNESCO naši prezentaci velmi ocenil,“ řekl Pavel Trantina, který měl český expoziční stan na starosti.

Odpoledne pak Jan Hamáček a Petr Gazdík diskutovali s dospělými členy skautského servisního týmu, o skautingu a politice. „Povídali nám o svých skautských letech a o tom, co jim skauting dal do současného života a práce. Bylo zajímavé slyšet, jak jde obojí skloubit,“ řekl jeden z vedoucích David Sochor.

„Nejvíc se mi na jamboree líbil tábor české výpravy, protože je unikátní. Naši skauti použili podsadové stany, český vynález, čímž vystupují z řady. A jak jsem slyšel od účastníků, tábor vzbuzuje velký zájem i u zahraničních návštěv,“ řekl Jan Hamáček.

Právě v českých podsadách oba politici do soboty přespí. Pak už je čeká cesta vlakem do Fukuoky, odkud společně s částí českých skautů odletí zpátky do České republiky.

Fotografie z návštěvy vládních představitelů naleznete na adrese: https://www.flickr.com/photos/skaut/sets/72157654576819144

Foto: Karel Pešek

Celé setkání Jamboree 2015 se nese v duchu mírového poselství a mezinárodního přátelství. Skauti na Jamboree ukazují celému světu základní myšlenky skautingu – přátelství bez rozdílu pohlaví, národnosti, jazyka nebo náboženského vyznání. Symbolem setkání je japonský znak „和“ a motto „Duch jednoty“. Znak „和“ (WA) v japonštině symbolizuje právě jednotu, harmonii, spolupráci, přátelství a mír. Jamboree pořádají skauti na různých místech světa již od roku 1920 pravidelně po čtyřech letech.

Více o světovém skautském Jamboree 2015 najdete na stránkách http://jamboree.cz/

Junák – český skaut má více než 53 tisíc členů a je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Skauting je největší hnutí pro děti a mládež na světě – hlásí se k němu okolo 50 milionů dětí a mladých lidí ve 216 zemích světa.

Více na www.skaut.cz.  

Jitka Taussiková

tisková mluvčí

GSM 604 867 970

jitka.taussikova@junak.cz