Najít kamarády
zažít dobrodružství

„Napříč Prahou, přes 3 jezy!“, zvou skauti

27. 9. 2011 Vše

Kánoe i seakajaky, profesionální vodáci i nadšenci, vodní karneval. Právě to můžete vidět ve středu 28. 9. 2011 v Praze na Vltavě. Již téměř 80 let při závodu „Napříč Prahou – přes tři jezy“ zaplňují řeku lodě vodních skautů a veřejnosti. Právě veřejnosti je akce otevřena, každý má výjimečnou příležitost sjet jinak zavřené pražské jezy. Divácky nejzajímavějším místem je Karlův most, hlavní závod bude projíždět mezi 10.30 a 12.00.

Kánoe i seakajaky, profesionální vodáci i nadšenci, vodní karneval. Právě to můžete vidět ve středu 28. 9. 2011 v Praze na Vltavě. Již téměř 80 let při závodu „Napříč Prahou – přes tři jezy“ zaplňují řeku lodě vodních skautů a veřejnosti. Právě veřejnosti je akce otevřena, každý má výjimečnou příležitost sjet jinak zavřené pražské jezy. Divácky nejzajímavějším místem je Karlův most, hlavní závod bude projíždět mezi 10.30 a 12.00.

Trasa vede historickým jádrem hlavního města se startem na Císařské louce a cílem na Štvanici, délka je 6,5 km. Na trati se překonávají vorové propusti Šítkovského jezu u Jiráskova mostu, Staroměstského jezu u Karlova mostu a Helmovského jezu v Holešovicích.  Helmovský jez drží republikový primát nejdelší funkční vorové propusti. Po loňském úspěchu je letos možnost zazávodit si v kategorii seakajaků (stále jde o jediný závod tohoto druhu v ČR). Zcela otevřená je kategorie volné splutí. Veřejnost musí dodržet jen základní bezpečností pravidla jako nošení  záchranných vest.

„Posádky lodí musí čelit jezům a dalším nástrahám trati, musí prokázat připravenost a schopnost táhnout za jeden provaz. Právě tak, jako ve skautských oddílech. Možnost této dobrodružné sváteční plavby má každý právě jednou do roka“, sdělil šéf závodu, Jan Fischer

Kategorie volné splutí se mohou zúčastnit nejen skauti a všichni vodáci, ale i rodiny s dětmi, které si chtějí zkusit sjet netradiční vodácký úsek zajímavým způsobem – na svém jedinečném plavidle, k tomuto závodu vytvořeném, nebo na lodi, kterou lze půjčit na místě.

„Pamatuji si na vodníka, loď plnou třicetiletých nemluvňat či dokonce dobrovolně se koupající posádku pramice přímo pod Karlovým mostem v oblecích. Napjatě očekávám, co ještě nového přinese každý další ročník. K vodáckým závodům a Třem jezům sranda neodmyslitelně patří,“ vzpomíná na ‚vodní karneval‘ Vladimír Cvrček, hlavní kapitán vodních skautů.

Přihlásit se je možné prostřednictvím webu http://3jezy.skauting.cz/ nebo přímo na místě. Na tomto webu se rovněž dočtete další informace (jako pravidla závodu či kompletní rozpis jednotlivých kategorií) a můžete si také rezervovat loď pro tuto zážitkovou plavbu.

Skauti se v Praze každoročně mimo jiné podílí na projektech jako jsou Postavme školu v Africe, Betlémské světlo, Prahou plnou strašidel a na dalších.

Skautské hnutí má na celém světě přes 40 milionů členů a prošlo jím celkem přes půl miliardy lidí. Na jaře roku 2012 oslaví skauti v Čechách 100 let od vzniku svojí organizace.

Petr Neumann

GSM 728 759 445