Najít kamarády
zažít dobrodružství

Napříč Prahou přes tři jezy

27. 10. 2015 Vše

Každý rok 28. 9. zaplní tok Vltavy v historickém centru Prahy stovky pramic, kánoí či kajaků – skautů a skautek i veřejnosti.  Již téměř 80 let se každoročně na jeden jediný den otevírají vodákům hned tři pražské jezy – pro akci nazvanou „Napříč Prahou – přes tři jezy“. Přihlásit se, a využít tak výjimečnou příležitost sjet jinak zavřené pražské jezy, využilo v roce 2015 kolem 3 000 lidí.

Napříč Prahou přes tři jezy

Helmovský jez

Každý rok 28. 9. zaplní tok Vltavy v historickém centru Prahy stovky pramic, kánoí či kajaků – skautů a skautek i veřejnosti.  Již téměř 80 let se každoročně na jeden jediný den otevírají vodákům hned tři pražské jezy – pro akci nazvanou „Napříč Prahou – přes tři jezy“. Přihlásit se, a využít tak výjimečnou příležitost sjet jinak zavřené pražské jezy, využilo v roce 2015 kolem 3 000 lidí.

Trasa závodu dlouhá 6,5 kilometrů vede historickým jádrem hlavního města. Posádky startují na Císařské louce s cílem dojet na Štvanici. Na účastníky ovšem nečeká jen klidná plavba pražským historickým centrem – na trati závodníci překonávají i vorové propusti Šítkovského jezu u Jiráskova mostu, Staroměstského jezu u Karlova mostu a Helmovského jezu v Holešovicích.  „Vorové propusti pražských jezů jsou nejen technickým unikátem, ale i vodácky nesmírně přitažlivým místem. Již od třicátých let se k nim sjíždí stovky vodních skautů z celé republiky, aby poměřili své dovednosti přímo pod nejkrásnějšími pražskými dominantami. Dnes vedle závodníků využívá tuto příležitost také mnoho rekreačních vodáků,“ říká o závodu jeho ředitel, skautský vedoucí Jan Fischer.

Kategorie volné splutí je každý rok zcela otevřena veřejnosti, je pouze potřeba dodržet základní bezpečností pravidla jako nošení plovacích vest. Závodu se tak účastní nejen skauti, skautky a vodáci, ale i rodiny s dětmi, které si chtěly zkusit sjet tento netradiční vodácký úsek.

FOTOGALERII Z POSLEDNÍHO ROČNÍKU SI MŮŽETE PROHLÉDNOUT NA SKAUTSKÝCH STRÁNKÁCH NA FACEBOOKU.