Najít kamarády
zažít dobrodružství

Nebojíte se šifer ani bubáků? Pak je skautský závod Prahou plnou strašidel určen právě vám

5. 1. 2019 Vše

V ulicích staré Prahy bude v sobotu 12. ledna možné potkat velmi neobvyklé a často dost děsivé kolemjdoucí. Proběhne tu totiž další ročník šifrovacího závodu Prahou plnou strašidel.

Nebojíte se šifer ani bubáků? Pak je skautský závod Prahou plnou strašidel určen právě vám

Foto: Michal Janata

Závod je určený jak pro skauty a skautky, tak pro zájemce z řad veřejnosti, kteří rádi potrápí své mozkové závity. Ke strašidlům vás totiž dovedou šifry a rébusy!

Už 35. ročník tohoto netypického orientačního závodu pořádají skauti v sobotu 12. ledna 2017 od 14 do cca 19.30 hodin, v ulicích pražského Starého Města a Malé Strany. Start i cíl je na hřišti u Tyršova domu, v ulici Újezd 450/40 v Praze 1 (vchod z ulice Újezd) a strašidelné bytosti závodnici hledají pěšky, v uličkách Starého Města a Malé Strany.

Závodu se obvykle účastní především skautské a jiné dětské oddíly, kde skupinky tvoří vždy závodníci ve věku od 7 do 16 let. Má ale i verzi pro veřejnost, s jednoduššími šiframi a volnějšími pravidly, tu si může vyzkoušet kdokoliv, kdo dorazí – třeba děti s rodiči či prarodiči nebo skupiny kamarádů.

Registrace skautských účastníků probíhá předem přes internet, zájemci z řad veřejnosti registrují na místě startu od 14:30 do 16:15. „Šifry a hádanky prozradí závodníkům místa, na kterých se skrývají pražská strašidla. Účastníci je musí najít a použít na ně také správně vyluštěné zaklínadlo,“ vysvětluje princip závodu Vladislav Páleník, jeden z organizátorů ze žižkovského skautského střediska. „Během akce se nesmí používat žádné technologie, mobily nebo tablety, závodníci se musí spolehnout jen sami na sebe,“ dodává.

Mezi strašlivými obyvateli malostranských a staroměstských uliček, které letos účastníci potkají, bude například: Bezhlavá dáma, Ohnivý muž, Otylý kupec Haňka, Tančící Židovka, Šílená stařena, Utopená služka, Jednorožec nebo Bojácná Anežka.

Šifrovací závod končí slavnostním vyhlášením nejlepších týmů v jednotlivých kategoriích, kterému předchází přehlídka všech strašidel a volba nejlepšího strašidla roku, MISS HUHULA 2019 – o vítězi rozhodují hlasováním všichni závodníci.

Historie Prahy plné strašidel se začala psát v listopadu roku 1983 na Betlémském náměstí. Z prvního ročníku, komorní akce o 17 účastnících, se časem vyvinul závod se stovkami hráčů a příznivců, letos jich organizátoři očekávají více než 1 500. Strašidla jsou vybírána podle knihy Pražská strašidla autorů Miroslava Švandrlíka a Jiřího Wintera-Neprakty.

Falešný hráč děsil závodníky minulý rok. Foto: Michal Janata

Přehled kategorií:

  • Závod skautských oddílů: přihlašování předem, 3 kategorie podle věku (7 – 16 let), hlídka má 3 členy, max. čas závodu 2h
  • Závod veřejnosti:  odlehčená verze šifer, přihlašování na místě, věk neomezen, max. počet členů hlídky 5, doprovod dospělé osoby, neomezený čas závodu
  • Závod dospělých: nejnáročnější šifry, nejmladší člen hlídky je narozen 2002 a starší, max. čas na trati 2h, přihlašování na místě

Závod pořádají skauti a skautky z Městské části Praha 3 za podpory Městské části Praha 1. Pořadatelům i všem zapojeným dobrovolníkům a dobrovolnicím děkujeme za jejich práci a velké nasazení!

Více o závodu naleznete na www.strasidla.net.