Najít kamarády
zažít dobrodružství

Nejprestižnější ocenění pro mladé vědce získali hned tři skauti

13. 11. 2018 Vše

Cena České hlavičky je nejprestižnějším oceněním, které mohou začínající vědci v České republice získat.

Nejprestižnější ocenění pro mladé vědce získali hned tři skauti

Foto: www.primator.brno.cz

Nadaní studenti středních škol, kteří vynikají v technických a přírodovědných oborech jsou od roku 2007 každoročně odměňováni prestižní cenou České hlavičky. Odborná porota letos ocenila 8 studentů v 6 kategoriích. Mezi nimi byli i 3 skauti: Jan, Přemysl a Tomáš, kteří budou také hosty blížícího se setkání Mikulášský seminář v Praze.

Jan Lüfnter (Lift) a Přemysl Čechura (Hrom)

Spolu s kamarádem Ondřejem Brichtou postavili přístroj na magnetronové naprašování. Lift letos začal studovat obor Elektronika a telekomunikace na Západočeské univerzitě v Plzni. Na otázku, jak se dostal ke vědě odpovídá: “Tak kdo by pořád chtěl sedět doma u počítače a prokrastinovat, to není můj styl života. Tak jsem začal bastlit všechno možné. Až to skončilo u toho našeho magnetronového naprašovače.” V 93. oddílu vodních skautů Delfíni v Plzni zastává funkci palubného.

Hrom je v prváku na ČVUT a studuje Teoretický základ strojního inženýrství. Stejně jako Lifta ho nebavilo sedět doma a tak spolu s kamarády jako “hloubaví kluci” začali něco vytvářet. V oddíle Delfínů byl kormidelníkem družiny a teď, když přijede z Prahy, pomáhá tam, kde je zrovna potřeba.

Tomáš Drábek

Tomáše Drábka, rovera z Roztok a studenta pražského Gymnázia Nad Štolou, baví historie. Ve svém výzkumu sledoval život československých legionářů v první světové válce v Rusku. Podrobně zkoumal činnost Informačně-osvětového odboru, který zajišťoval vojákům kulturní vyžití. K tématu legionářů se dostal hlavně díky dědečkovi, jehož pěstounem byl přímo legionář z 5. střeleckého pluku. Tomáš by chtěl v budoucnu studovat historii nebo archivnictví.