Najít kamarády
zažít dobrodružství

Němý skautský film Buď připraven! se představí ve Varech: snímek z roku 1923 zrestauroval Národní filmový archiv

27. 6. 2019 Vše

V pondělí 1. července proběhne v rámci Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary obnovená premiéra snímku Buď připraven! s živým hudebním doprovodem dua Wabi Experience. Film Svatopluka Innemanna vznikl podle scénáře divadelníka a skautského vedoucího Františka V. Kučery. Natáčel se v okolí hradu Orlík a premiéru měl v říjnu roku 1923 v pražské Lucerně. Národní filmový archiv (NFA) film zrestauroval do podoby, v jaké jej diváci mohli vidět v době jeho uvedení.

Němý skautský film Buď připraven! se představí ve Varech: snímek z roku 1923 zrestauroval Národní filmový archiv

Grafika k premiéře

„Obnovené premiéry českých němých filmů v kurátorské péči NFA patří již šestým rokem k tradici karlovarského festivalu. K restaurování vybíráme československé snímky, které jsou dochované pouze na prudce hořlavém materiálu, a je tak třeba vyrobit novou zabezpečovací kopii. Kromě toho, že pracujeme na filmových materiálech, také vybíráme hudebníky kteří danou projekci doprovodí. Po Triu Neuvěřitelno k Milenkám starého kriminálníka, trojici Kratochvíl a Ožvoldovi k Hříchům lásky nebo Tomáši Vtípilovi k Bílému ráji letošní projekci ozvučí duo Wabi Experience, tvořené matadory tuzemské experimentální scény Tomášem Procházkou a Járou Tarnovským. Skvělé je, že můžeme na dalších uvedeních snímku spolupracovat se skauty, k čemuž vybízí film sám,” konstatuje hudební kurátor NFA Jonáš Kucharský. 

Film Buď připraven! předvádí skautské činnosti, hry a dovednosti – včetně záchrany lidského života – na letním táboře. Natáčení se zúčastnili skauti z pražského 30. oddílu.
„Jde o unikátní dokument zachycující soudobý skauting, který tehdejší představitelé skautské organizace velmi přivítali. Lehce idealizovaný obsah souvisí s tím, že 20. léta 20. století byla pro skauting obdobím boje o přízeň veřejnosti i státních institucí. Svaz skautů tehdy ze strachu, že skauti nebudou mít povoleno tábořit v lesích, výrazně vystupoval proti trampům. Na karlovarské premiéře se díky hudebnímu doprovodu Wabi Experience oba světy, skautský i trampský, pěkně propojí,” komentuje mluvčí Junáka – českého skauta Barbora Trojak.    

Vzácné je také zachycení dobových reálií a lokací: snímek kromě okolí hradu Orlík  zobrazuje Prahu roku 1923, nebo plavbu na vorech Svatojánskými proudy, dnes zatopenými Vodní nádrží Štěchovice. 

Projekci živě doprovází duo Wabi Experience (Tomáš Procházka, Jaroslav Tarnovski). Duo, jenž letos vydalo oceňovaný eponymní debut, vzdává hold nejen bardovi českého country, ale také celému trampskému hnutí. Zvuková stopa mimo jiné vychází z dobových trampských nahrávek, které jsou živě samplované a dále upravované.
Po projekci v Karlových Varech bude NFA snímek nabízet do kin a kulturních center po celé republice. Pražská projekce proběhne 12. prosince 2019 v kině Ponrepo. 

Ve filmu hrají František V. Kučera, autor námětu a scénáře, jeho žena Luisa Hanková-Kučerová, Josef Šváb-Malostranský, Karel Fiala nebo Alexandra Dobrovolná. Kromě skautů v něm vystupují také pracovníci panství rodu Schwarzenbergů.

V roce 1923, kdy byl snímek natočen, měl Svaz junáků-skautů Republiky československé 28 tisíc členů. 

Premiéra: 1. července 2019, od 13 hodin, Karlovarské městské divadlo. 

Trailer: https://youtu.be/7JgpcCJuMU4

Ke stažení

Slide_Bud pripraven