Najít kamarády
zažít dobrodružství

Neuvěřitelné vedro, stavění podsad, velkolepý zahajovací ceremoniál a to není vše! První dny na 23. světovém skautském jamboree

29. 7. 2015 Vše

Den prvníOd rána na jamboree site přijížděly plné autobusy ze sběrných bodů – z Yamaguchi, Ube, Fukuoky a Osaky. Na obřím parkovišti se pak shlukují masy lidí a vedoucí jednotlivých výprav chodí registrovat členy svých skupin. Každý účastník po této malé administrativní zátěži dostává svou osobní identifikační kartu a oficiální šátek celé akce.

Neuvěřitelné vedro, stavění podsad, velkolepý zahajovací ceremoniál a to není vše! První dny na 23. světovém skautském jamboree

foto: Karel Pešek

Den první

Od rána na jamboree site přijížděly plné autobusy ze sběrných bodů – z Yamaguchi, Ube, Fukuoky a Osaky. Na obřím parkovišti se pak shlukují masy lidí a vedoucí jednotlivých výprav chodí registrovat členy svých skupin. Každý účastník po této malé administrativní zátěži dostává svou osobní identifikační kartu a oficiální šátek celé akce.

Příjezd části české výpravy na Světové skautské jamboree.

Foto: Karel Pešek

Jednotlivé výpravy mají v areálu, kde se Světové skautské jamboree odehrává, svou vlastní plochu, která je určena pro stany, v nichž účastníci bydlí, a pro oficiální expostan domovské země daného kontingentu.  Jamboree tak vlastně připomíná obrovský skautský tábor a jako na správném táboře i zde si musejí účastníci všechno postavit sami. Stavěním bran, oplocení a stanů v neuvěřitelném vedru tak naši skauti a skautky strávili většinu prvního dne.

Čeští skauti při přípravě.

Foto: Karel Pešek

Unikátem českých výprav je stavba tradičního českého vynálezu – podsadového stanu. Tento typ stanu vymysleli a postavili čeští skauti poprvé na táboře v roce 1913. Ač podsady nevypadají úplně stejně jako před sto lety, čeští skauti s nimi stále slaví obrovský úspěch a vzbuzují zvědavost u výprav z ostatních 149 zemí, které se jamboree také účastní.

Stavba podsad.

Foto: Karel Pešek

Den druhý

Během noci v pořádku dorazili všichni čeští účastníci a celý kontingent je tak konečně kompletní. Začíná další den Světového skautského setkání v Kirara-hamě.

Brzy ráno přijíždí i dokumentaristka Olga Špátová se svým kameramanem. Bude zde totiž během celé akce točit dokument o českých skautech.

Dokončují se poslední stavby a příprava českého expostanu. Naši skauti a skautky dostali oficiální české reprezentační šátky a klobouky. Všichni účastníci jsou překvapivě plní energie a úsměvů. Jediné na co si lidé stěžují, je veliké vedro a téměř stoprocentní vlhkost vzduchu: ,, Už jsme se smířili s tím, že ustavičně lepíme. Člověk se ráno probudí a je nalepený na karimatce. Jde si dát sprchu a než se osuší, opět lepí. Jakékoli opláchnutí během dne má výdrž zhruba tak půl minuty až minutu, pak se opět dostaví pocit lepkavosti. Tak to tady prostě je.“

Expostan a vedoucí celého kontingentu.

Celý areál ožívá a připomíná malé město. Nechybí tu nemocnice, banka, pošta, supermarkety, policie a ani originální finská sauna. Každý národ si s sebou přivezl kus své vlastní země, aby ji představil ostatním skautům ze zbytku světa. Město jednotné v rozmanitosti nenajdete nikde jinde na světě.

Stavba podsad.

Večer v 19.00 místního času (12.00 SEČ) začíná velkolepý zahajovací ceremoniál. Oficiálně tak odstartovalo 12 dní skvělé zábavy s 34 000 kamarády ze 150 zemí světa. Každý člověk tady na vlastní kůži může zakusit, co to znamená být skautem a na vlastní oči vidět, jak skauting propojuje lidi a nehledí přitom ani na náboženské vyznání, na barvu pleti či na sexuální orientaci. Jamboree dokonale naplňuje heslo mezinárodní skautské organizace WOSM: „Vytvořit lepší svět.“

Expostan a vedoucí celého kontingentu.

Foto: Karel Pešek

Další den je za námi. Hlava nám ani nestíhá zpracovávat všechny zážitky a obrazy lidí i prostoru kolem nás. A to je teprve začátek…

Stavba podsad.

Foto: Karel Pešek