Skauti znovu obsadí benzínky. Bojují tak proti leukémii

15. 9. 2017

 O víkendu 15. – 17. září se dvě desítky čerpacích stanic po celé republice opět zaplní skauty v „krvavě“ rudých tričkách. Uskuteční se totiž jubilejní 20. ročník sbírky Společně proti leukémii!. Skauti a skautky budou projíždějícím autům umývat okna a řidiči jim na oplátku mohou do zapečetěné kasičky vhodit dobrovolný příspěvek. Do dnešního data skauti na boj proti leukémii vybrali již osm a půl milionu korun.

Cílem sbírky je pomoc lidem postiženým leukémií a dalšími nemocemi krvetvorby. Výtěžek získaný od řidičů po skončení sbírky poputuje na konto Nadace pro transplantace kostní dřeně. Slouží k rozšiřování Českého národního registru dárců kostní dřeně,“ uvedla mluvčí sbírky a skautka Lucie Kolischová.

Zatímco samotnou transplantaci hradí zdravotní pojišťovny, vyhledání vhodného dárce – a s tím spojené vytvoření registru potenciálních dárců kostní dřeně – je hrazeno pouze z prostředků, které se podaří nadaci získat od dárců a sponzorů. Jen vyšetření důležitých transplantačních HLA znaků nových dárců každoročně přijde na tři miliony korun. Peníze vybrané skauty slouží právě k úkonům nutným před samotnou operací.

Sbírka Společně proti leukémii, kterou pořádá Junák – svaz skautů a skautek ČR a Nadace pro transplantace kostní dřeně, se poprvé uskutečnila v roce 1998. „Za devatenáct předchozích ročníků skauti a skautky přispěli na účet nadace částkou přesahující 8 a půl milionu korun. Věříme, že brzy s pomocí řidičů přesáhneme devátý milion,“ dodala Kolischová.

Letos se sbírky účastní starší skauti a skautky (takzvaní roveři a rangers) na pětadvaceti benzínových stanicích po celém Česku – v Jihomoravském kraji (5×), Jihočeském kraji (3×), kraji Vysočina (3×), Moravskoslezském kraji (3×), Olomouckém kraji (3×), Pardubickém kraji (2×), Plzeňském kraji (3×) a ve Středočeském kraji (3×).

 „Jednou z hlavních myšlenek skautské výchovy je aktivní zájem o své okolí a pomoc druhým, proto se skauti a skautky každoročně věnují několika charitativním projektům,“ doplnil starosta Junáka – českého skauta Josef Výprachtický.


Myslete ve své závěti na skauty, pomůžete jim růst. Skauti oslovují bývalé členy i veřejnost

13. 09. 2017 - Junák - český skaut vyzval spolu se Skautskou nadací Jaroslava Foglara své bývalé členy i ostatní lidi dobré vůle, aby při psaní závěti mysleli na současné i budoucí skautské ...

pokračování

Je důležité být součástí týmu. Rozhovor s Petrem Mikešem, skautem a soudcem Nejvyššího správního soudu

12. 09. 2017 - JUDr. Petr Mikeš, Ph.D. (*1978) je vedoucí královéhradeckého skautského střediska K. Šimka a i přes léta strávená ve skautu je začínajícím vodákem. Naopak jako právník udělal ...

pokračování

Přidejte se ke skautům

Najděte si klubovnu blízko vašeho bydliště

mapa

Skautských oddílů je něco přes 200 po celé republice a většinu z nich najdete na této mapě, spolu s informací o tom, v jaké časy se pravidelně scházejí a kontaktu na vedoucího. Můžete si je filtrovat podle věku nebo dalších kritérií...

Vyhledat

Pro skautyEnglish